Koronawirus w Polsce: ZBP zapowiada wakacje kredytowe w uproszczonej formule

Koronawirus w Polsce: ZBP zapowiada wakacje kredytowe w uproszczonej formule
Kredyt Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przyznawanie wakacji kredytowych dla klientów banków objętych problemami związanymi z koronawirusem odbywać się będzie w uproszczonej formule, ale odroczenie spłaty rat przez dłużej niż trzy miesiące wymagać będzie zmian regulacyjnych - poinformował Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Krzysztof #Pietraszkiewicz, prezes #ZBP: przyznawanie wakacji kredytowych dla klientów banków objętych problemami związanymi z koronawirusem odbywać się będzie w uproszczonej formule, ale odroczenie spłaty rat przez dłużej niż trzy miesiące wymagać będzie zmian regulacyjnych @prezydentpl @uknf #kredyty #koronawirus #COVID19 #koronawiruswpolsce

„Będziemy rekomendować bankom, by to co jest dzisiaj możliwe w umowach, czyli przyznanie pewnych wakacji w spłatach kredytowych następowało w możliwie uproszczonej formule, ale spodziewamy się, że mogą wystąpić propozycje przedłużenia tego okresu, co będzie wymagało pewnych modyfikacji regulacji i z takim wnioskiem będziemy zwracać się do KSF i KNF” – powiedział w czwartek Pietraszkiewicz.

„Przedstawiliśmy prezydentowi stan naszych prac zmierzających do wyjścia naprzeciw potrzebom klientów dotkniętych problemami związanymi z kornawirusem. Dotyczy to pewnych ułatwień, zwieszeń spłat, czy regulowania zobowiązań (…)” – powiedział Pietraszkiewicz.

„W niektórych przypadkach będą potrzebne pewnie zmiany ustawowe i tu spotkaliśmy się z deklaracją pana prezydenta, że jeśli takie potrzeby wystąpią to jest gotów złożyć stosowną propozycję ustawową” – dodał.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny a koronawirus: raty biją rekordy. Jak w praktyce skorzystać z wakacji kredytowych?

Poinformował, że wakacje kredytowe do trzech miesięcy banki mogą obecnie wdrożyć we własnym zakresie.

Inicjatywa prezydenta

Wcześniej w czwartek prezydent Andrzej Duda zaproponował wprowadzenie możliwości zawieszenia spłaty kredytów na okres kilku miesięcy i liczy, że w związku z pozytywną odpowiedzią sektora bankowego do poniedziałku zostanie uzgodniona formuła realizacji tej propozycji.

„Nie ma w tej chwili żadnego niepokoju w polskim sektorze bankowym, banki są stabilne – to przede wszystkim bardzo chcę zasygnalizować – ale jest z ich strony wola tego, aby wyciągnąć rękę do klientów w sposób ponadstandardowy i pomóc wszystkim tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji” – powiedział Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami instytucji finansowych.

Czytaj także: Koronawirus a wynagrodzenia. Kto zapłaci za czas kwarantanny?

Chodzi o to, żeby kredytobiorca mógł zwrócić się do swojego kredytodawcy – bez wizyty w oddziale, poprzez kanały zdalne – z wnioskiem o zawieszenie spłaty kredytu na kilka miesięcy, bez żadnych konsekwencji (oprócz wydłużenia o tych kilka miesięcy okresu spłaty). Przy tym procedura miałaby odbywać się w sposób uproszczony, bez dodatkowych zaświadczeń itp.

Czytaj także: Czy mimo epidemii koronawirusa warto zaciągnąć kredyt mieszkaniowy?

„Chodzi o to, żeby w łatwy sposób, dostępny dla każdego, klient mógł zawiesić z własnej woli spłacanie kredytu co najmniej na kilka miesięcy – tutaj propozycje były różne: od 3 do 6 miesięcy. Wola ze strony sektora bankowego, żeby takie rozwiązanie przyjąć, jest – przynajmniej ze strony tych największych banków, za co jestem ogromnie wdzięczny” – stwierdził prezydent.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Formuła zawieszenia spłaty kredytów będzie gotowa do poniedziałku

„Mam nadzieję, że do poniedziałku taką formułę, pod auspicjami Związku Banków Polskich, przy współudziale Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów, a więc z tymi instytucjami, które nadzorują i regulują rynek – że to zostanie wspólnie wypracowane i będzie mogło być stosowane właśnie na podstawie wewnątrz sektora bankowego porozumienia” – podsumował Duda.

Prezes NBP chwali inicjatywę prezydenta

Prezes NBP Adam Glapiński pozytywnie odniósł się do propozycji prezydenta.

„Pomysł pana prezydenta w tej trudnej sytuacji polega na tym, że banki robią gest ponadstandardowy – jak pan prezydent to określił – wobec kredytobiorców, a system regulacyjny dokonuje pewnych zmian regulacji, które pozwalają bankom lepiej oddychać i znoszą pewne ciężary i wymagania. Konkretne propozycje i ich parametryzacja ma zostać do poniedziałku zakończona. Wszyscy wypowiadali się w tym samych duchu, nie było głosów przeciwnych” – powiedział Glapiński podczas konferencji.

Czytaj także: Covid-19, polskie banki przygotowują plany awaryjne >>>

„A i system bankowy jest stabilny, jest bezpieczny, należy do najlepszych. Banki są kapitałowo wyposażone także na najwyższym poziomie, tak że myślę, że niczego specjalnego nie możemy się spodziewać” – dodał szef banku centralnego.

KNF przyłączy się do prac

Z kolei przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski zadeklarował, że polski sektor bankowy jest doskonale predystynowany do realizacji tej propozycji.

„Bardzo się cieszę, że to porozumienie ma być wypracowane w takiej formule, jak zapowiedział pan prezydent, czyli w formule porozumienia społecznego. Propozycja ta będzie dla środowiska bankowego dobrowolna” – powiedział Jastrzębski podczas konferencji.

„Tak, jak powiedział pan prezes Glapiński – sektor bankowy Polski jest stabilny, rentowny i jest takim elementem naszej gospodarki. Pod każdym względem – zwłaszcza kompetencyjnym – jest bardzo dobrze przygotowany do tego, by bezpiecznie i szybko przygotować pakiet rozwiązań, o którym rozmawialiśmy z panem prezydentem. Podpisuję się pod deklaracją prezesa Glapińskiego, że instytucje państwowe – nadzorcze, w szczególności KNF – będzie uczestniczył w pracach i ofiarował wsparcie eksperckie bankom w opracowaniu rozwiązań” – podsumował szef Komisji.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: prezes NBP zapowiada rozwiązania zmniejszające wymagania w stosunku do banków. „Nie grozi nam recesja” >>>

Już w środę KNF oceniła jako bardzo cenną i potrzebną inicjatywę prezydenta, przyłączy się do prac – napisał na Twitterze przewodniczący KNF, komentując wcześniejszą zapowiedź Prezydenta RP, że w trybie pilnym zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych.

„Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako UKNF z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego o szeroki konsensus wszystkich interesariuszy” – napisał Jastrzębski.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: rząd przygotowuje projekt specustawy o pomocy dla przedsiębiorców. Jest decyzja o zamknięciu szkół, placówek kultury, muzeów i kin >>>

Prezydent Andrzej Duda napisał w środę na Twitterze, że w trybie pilnym zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych, liczy na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy.

We wtorek odbyło się zwołane przez prezydenta posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którego tematem było współdziałanie i zapobieganie koronawirusowi.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews