Koronawirus w Polsce: zaostrzenie przepisów w strefie żółtej i zielonej, w czerwonej zamykanie lokali o godzinie 22

Koronawirus w Polsce: zaostrzenie przepisów w strefie żółtej i zielonej, w czerwonej zamykanie lokali o godzinie 22
By Horenst1 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66432289
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W strefie czerwonej pozostaje ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Zaostrzeniu ulegają przepisy dotyczące strefy żółtej i zielonej. Zawęża się możliwość zgromadzeń odpowiednio do 75 i 100 osób - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Ponadto w strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły działać do godziny 22.00.
Min. @a_niedzielski: w strefie żółtej i zielonej zawęża się możliwość zgromadzeń odpowiednio do 75 i 100 osób, ponadto w strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły działać do godziny 22.00 #koronawirus #COVID19 @MZ_GOV_PL

Zmiany te mają wejść w życie przez rozporządzenie, które będzie przygotowywane w tym tygodniu.

„Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali tę politykę, ale […] będziemy ją zaostrzali strefowo, tzn. w zależności od strefy, w zależności od skali zachorowania, w zależności od liczby zachorowań w ostatnich dwóch tygodniach. […] Będziemy stosowali nowe narzędzia” – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Ograniczenie zgromadzeń i wesel w strefie zielonej i żółtej

Zapowiedział wprowadzenie liczby osób uczestniczących m.in. w weselach i imprezach rodzinnych.

„Jeżeli chodzi o ograniczenie zgromadzeń i wesel w strefie zielonej, zredukujemy limit, który do tej pory wynosił 150 osób do 100 osób. […]  Jeżeli chodzi o strefę żółtą, do tej pory limit wynosił 100 osób – chcemy go zredukować do 75. Natomiast w strefie czerwonej ten limit wynosił 50 osób i on pozostanie bez zmian” – podkreślił.

Nowe obostrzenie dotyczącego lokali gastronomicznych w strefie czerwonej

Minister poinformował o wprowadzeniu nowego obostrzenia, dotyczącego lokali gastronomicznych w strefie czerwonej.

„Chcemy wprowadzić rozwiązanie, dotyczące ograniczenia działalności punktów gastronomicznych, restauracji, barów i pubów. Chcemy ograniczyć je, podkreślam, tylko i wyłącznie w strefie czerwonej do godziny 22” – powiedział.

Jak tłumaczył, wynika to stąd, że na okres jesienno-zimowy zamykane są ogródki przy lokalach gastronomicznych, które pozwalały na zachowanie większego dystansu, a imprezy będą przenoszone do lokali.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu

W strefie żółtej będzie też obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu.

„Dotychczas był w czerwonej strefie, my chcemy poszerzyć ten obowiązek na strefę żółtą” – powiedział. Zaznaczył, że „maseczka jest realnym narzędziem ochrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej”.

Od kilku tygodni obowiązują dwa rodzaje dodatkowych obostrzeń (w ramach tzw. strefy czerwonej i żółtej) w powiatach, w których zanotowano najwięcej nowych przypadków koronawirusa.

„Czerwone” powiaty

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Lista aktualizowana jest co tydzień.

W tym tygodniu w tych dwóch strefach znalazło się 21 powiatów. Dwa powiaty są w strefie czerwonej, 19 w strefie żółtej. Ponadto 10 powiatów znalazło się w tzw. strefie alertowej.

Największe obostrzenia obowiązują w powiatach strefy „czerwonej”: głubczyckim (z woj. opolskiego) oraz kartuskim (z woj. pomorskiego).

Powiaty „strefy żółtej”

Powiaty „strefy żółtej” to: myślenicki (z woj. małopolskiego), gostyński (z woj. wielkopolskiego), aleksandrowski (z woj. kujawsko-pomorskiego), powiat brzeski (z woj. opolskiego), powiat suski i limanowski (z woj. małopolskiego), powiat trzebnicki (z woj. dolnośląskiego), powiat otwocki i przasnyski (z woj. mazowieckiego), powiat kłobucki (z woj. śląskiego), miasto Sopot (z woj. pomorskiego), powiat działdowski i nidzicki (z woj. warmińsko-mazurskiego), powiat piotrowski (z woj. łódzkiego) oraz powiat międzychodzki (z woj. wielkopolskiego), bytowski (z woj. pomorskiego), milicki (z woj. dolnośląskiego) oraz powiaty nowotarski i tatrzański (z woj. małopolskiego).

Lista alertów

Na liście alertów (powiatów, które – jeżeli nie spadnie liczba zachorowań – mogą trafić na listę w przyszłym tygodniu) znalazło się 10 powiatów: powiat kluczborski z woj. opolskiego, kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski oraz miasto Słupsk z woj. pomorskiego, strzyżowski i przeworski z woj. podkarpackiego, powiat Łęczna z woj. lubelskiego, a także powiat jaworski z woj. dolnośląskiego.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 326 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 89 962 osób. Łącznie zmarły 2 483 osoby.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews