Koronawirus w Polsce: rząd wprowadza pracę zdalną w administracji

Koronawirus w Polsce: rząd wprowadza pracę zdalną w administracji
Fot. stock.adobe.com/skora-fotoprojekt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który zakłada wprowadzenie pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej oraz jednostkach o charakterze publicznym trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Radu Ministrów.

W środę wprowadzenie regulacji dot. przechodzenia na pracę zdalną ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czytaj także: COVID-19: piąta fala pandemii rozkręca się; będą kolejne lockdowny?

W projekcie przewiduje się modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych zadań o charakterze publicznym. Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej, na zasadach określonych przepisami.

– czytamy w wykazie.

Wyjątki od zasady

Wyjątki od tej zasady stanowić będą sytuacje, w których  realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej.

Planowana regulacja ma doprowadzić do zmniejszenia liczby kontaktów między pracownikami urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych realizujących zadania o charakterze publicznym, jak również kontaktów ww. osób z interesariuszami zewnętrznymi.

Czytaj także: COVID-19: firmy bardziej niż lockdownu boją się rosnących cen i presji na wynagrodzenia pracowników >>>

W konsekwencji wprowadzenia tych rozwiązań ma zostać zmniejszone ryzyko powstawania tzw. ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń tym wirusem w ww. miejscach, podano także.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia informowało o 30 586 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Źródło: ISBnews