Koronawirus w Polsce: rząd rozszerza lockdown na cały kraj

Koronawirus w Polsce: rząd rozszerza lockdown na cały kraj
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd rozszerza lockdown na całą Polskę od 20 marca do 9 kwietnia, zasady jak dotychczas w regionach z zaostrzonymi restrykcjami: ograniczenie działania galerii handlowych, zamknięcie hoteli i miejsc rozrywki - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Kolejne decyzje będą dotyczyły skali całego kraju. (…)”

Podjęliśmy decyzję, żeby te same obostrzenia, te same regulacje, wprowadzić na terenie całego kraju. Zamknięte zostają hotele, z wyjątkiem hoteli robotniczych i konkretnych wyjazdów służbowych. Ograniczamy działalności galerii handlowych w skali całego kraju. Zamknięte zostają kina, teatry, muzea, galerie i inne obiekty rozrywki. Również zamknięte będą baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe.

– powiedział minister.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce swoją działalność będą musiały ograniczyć m. in. hotele, wyjątkiem będą hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych.

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie.

Czytaj także: Szczepienia przeciw COVID-19: rząd zmienia zasady, dłuższe przerwy pomiędzy dawkami i tylko jedna dla ozdrowieńców >>>

Zamknięte pozostaną też teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Obiekty sportowe będą mogły działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Nauka w klasach 1 – 3 ponownie w trybie zdalnym

Niedzielski dodał, że dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej do 9 kwietnia będą ponownie uczyć się w trybie zdalnym.

Z prezentacji KPRM wynika, że ograniczenia na terenie całego kraju będzie obowiązywał od 20 marca do 9 kwietnia. 

Przy drastycznym pogorszeniu sytuacji epidemicznej możliwy całkowity lockdown

Przy drastycznym pogorszeniu sytuacji epidemicznej rząd może zdecydować się na wprowadzenie jeszcze większych obostrzeń niż obecnie – zapowiedział także Adam Niedzielski.

„Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, a przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, typową sytuacją, gdzie będziemy już zupełnie zamykać wszystko” – powiedział Niedzielski.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

W środę minister zdrowia poinformował, że rząd rozszerza lockdown na całą Polskę od 20 marca do 9 kwietnia. W tym czasie na terenie całego kraju będą obowiązywały takie zasady, jakie panują obecnie w regionach z zaostrzonymi restrykcjami, tj. ograniczenie działania galerii handlowych, zamknięcie hoteli i miejsc rozrywki. 

Główną przyczyną przyspieszenia pandemii w Polsce jest brytyjska mutacja wirusa

Główną przyczyną przyspieszenia pandemii w Polsce jest brytyjska mutacja wirusa – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia.

„Główną przyczyną rozwoju tej sytuacji i takie przyspieszenie pandemii – jest mutacja brytyjska koronawirusa. Prowadzimy systematyczne badania, które weryfikują udział tego wirusa w ogólnej próbie wirusów, które są brane do badania. (…) Świeże dane, które pochodzą ze wczorajszego dnia, mówią, że udział proc. mutacji brytyjskiej sięga już wartości 52 proc. Ten wzrost jest dynamiczny” – powiedział minister. 

Źródło: PAP BIZNES