Koronawirus w Polsce: rząd nie chce zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe

Koronawirus w Polsce: rząd nie chce zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe
Źródło: KPRM / Krystian Maj
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd nie chce zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe - poinformował premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej.

Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe.

Regulacje dotyczące pracy biurowej oraz wytyczne na 1 listopada

W piątek przedstawione zostaną regulacje dotyczące pracy biurowej oraz wytyczne na 1 listopada – poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

„W piątek z panem ministrem zdrowia przedstawimy nasze wytyczne na 1 listopada oraz niektóre regulacje dotyczące pracy biurowej i kilka innych tematów, które chcemy uregulować” – powiedział.

Premier nie przedstawił żadnych szczegółów.

Premier: za tydzień 31 – 32 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

Liczba łóżek dostępnych łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 ma wynieść 31-32 tys. na koniec przyszłego tygodnia. Oprócz tego ma powstać dodatkowe 10 tys. łóżek w szpitalach tymczasowych, poinformował także premier Mateusz Morawiecki.

„Wydałem dyspozycje wojewodom, aby dostosowywali bazę łóżek razem z dyrektorami wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)  do kolejnego wzrostu zakażeń. To oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. łóżek dostępnych” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że szpitali tymczasowych, budowanych w różnych systemach „jest bardzo wiele” i wskazał, że one zapewnią dodatkowe 10 tys. łóżek szpitalnych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że na dziś do dyspozycji pacjentów z COVID-19 pozostaje 23 tys. łóżek.

„Ale chcemy dojść tutaj do liczby 35 tys. i, oczywiście, zwiększać ją w zależności od tego, jak będzie rozwijała się pandemia. Na razie – podkreślam: na razie – udaje nam się przypilnować pewnej proporcjonalności przyrostu bazy do liczby dziennych zachorowań. Np. z dnia na dzień mamy mniej więcej 700 – 1 tys. więcej hospitalizacji i udaje nam się, że codziennie ta infrastruktura jest zwiększana mniej więcej o 1 tys. łózek” – wskazał.

Zapowiedział też, że w ciągu najbliższych 1-2 tygodni ma zostać zwiększona baza izolatorów dla pacjentów z COVID-19 do 10 tys. miejsc z 4 tys.

Rzecznik rządu: wprowadzenie pełniejszego lockdownu nie jest wykluczone

Wcześniej w czwartek rzecznik rządu Piotr Muller powiedział w Programie I TVP, że wprowadzenie pełniejszego lockdownu nie jest wykluczone za jakiś czas, a decyzja zależy od liczby wolnych respiratorów.

Nie jest wykluczone, że za jakiś czas taka decyzja będzie musiała być podjęta. Wszystko zależy od liczby wolnych respiratorów.

Minister finansów: lokalne obostrzenia nieuniknione

Wcześniej szef resortu finansów Tadeusz Kościński powiedział, że lokalne obostrzenia są nieuniknione i możliwe są też krótkotrwałe zamknięcia kolejnych branż. 

Lokalne lockdowny są nieuniknione, zwłaszcza w wielkich miastach. Nie można też wykluczyć na krótki czas zamknięcia kolejnych sektorów.

MRPiT jest kategorycznie przeciwne wprowadzaniu lockdownu

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii  jest „kategorycznie przeciwne wprowadzaniu lockdownu, niezależnie od sytuacji epidemicznej”, poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

„Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jest kategorycznie przeciwne wprowadzaniu lockdownu, niezależnie od sytuacji epidemicznej. Gospodarka musi funkcjonować” – powiedział Gowin, cytowany w komunikacie.

Wczoraj wieczorem kierownictwo MRPiT przeprowadziło konsultacje ze Związkiem Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). W spotkaniu uczestniczyli: wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister Olga Semeniuk oraz wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Ze strony branży, w spotkaniu uczestniczyli: prezes Lancerto S.A. Tomasz Ciąpała, prezes PAAN Capital i właściciel marki TatuumPaweł Kapłon, wiceprezes LPP SA Sławomir Łoboda oraz prezes Ochnik S.A. Marcin Ochnik.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przypadku, gdyby okazało się, że za 10 dni – 2 tygodnie wprowadzone ograniczenia nie doprowadziły do spadku zachorowań, planowane są dalsze obostrzenia, łącznie z zamknięciem granic, wprowadzeniem obostrzeń w przemieszczaniu się czy też zamykanie kolejnych działów gospodarki.

W Polsce 20.156 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 20.156 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 301 osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 319.205 zakażeń i 5.149 zgonów.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (2633), mazowieckiego (2255), śląskiego (1994), małopolskiego (1927), łódzkiego (1794), lubelskiego (1700), kujawsko-pomorskiego (1403), podkarpackiego (1306), pomorskiego (953), podlaskiego (858), dolnośląskiego (857), świętokrzyskiego (599), zachodniopomorskiego (549), warmińsko-mazurskiego (525), opolskiego (482), lubuskiego (321).

Łącznie zmarło do tej pory 5.149 zakażonych osób, z czego o 301 nowych zgonach resort zdrowia poinformował w czwartek.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Dotąd w Polsce potwierdzono łącznie 319.205 przypadków zakażenia koronawirusem.

Dotychczas wyzdrowiało 129.267 osób, a 14.631 osób zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach. Podłączone do respiratorów są 1.203 osoby.

Kwarantanną objętych jest 489.079 osób, a nadzorem epidemiologicznym 48.977 osób.

Ostatniej doby wykonano ponad 67,8 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 4.575.570 próbek pobranych od 4.404.544 osób. 

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews