Koronawirus w Polsce: rząd jeszcze bardziej luzuje obostrzenia, większe limity w kinach, gastronomii i hotelach

Koronawirus w Polsce: rząd jeszcze bardziej luzuje obostrzenia, większe limity w kinach, gastronomii i hotelach
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 26 czerwca hotele, gastronomia, kina oraz siłownie będą mogły funkcjonować z wyższymi limitami obłożenia - wynika z wypowiedzi premiera i komunikatu przedstawionego na stronie rządu. Od 13 czerwca dozwolona będzie także sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i napoi w kinach i na koncertach.

„Od 26 czerwca targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości – podnosimy limit do 1 osoby na 10 m kw. z 1 os. na 15 m kw. Również wydarzenia sportowe i koncerty (…) będą mogły się odbywać z większą liczbą widzów” – powiedział premier.

„W hotelach i obiektach wypoczynkowych (…) zwiększamy (od 26 VI – przyp. red.) dopuszczalny limit miejsc zajętych do 75 proc. – do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 r. życia.” – dodał.

Z komunikatu na stronie rządu wynika, że wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień.

Do limitów obłożenia nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione

Zaznaczono, że do limitów obłożenia nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione, czyli osoby po 14 dniach od zakończenia procesu szczepienia.

Czytaj także: WHO: liczba szczepień w Europie zbyt mała, by zapobiec nawrotowi pandemii COVID-19 >>>

Do 75 proc. podniesiono także limit obłożenia w kinach i teatrach, wesołych miasteczkach.

Od 13 czerwca dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Od 26 czerwca podniesiono również limit uczestników do 1 os. na 10 m kw. w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw. Dotychczasowy limit to 1 os. na 15 m kw.

Wznowiona zostanie działalność dyskotek z limitem do 150 osób.

„Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób” – napisano na stronie. 

Źródło: PAP BIZNES