Koronawirus w Polsce: rząd od 12 kwietnia uruchamia szczepienia populacyjne, będą organizowane m.in. w zakładach pracy i aptekach

Koronawirus w Polsce: rząd od 12 kwietnia uruchamia szczepienia populacyjne, będą organizowane m.in. w zakładach pracy i aptekach
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do końca sierpnia rząd chce zaszczepić przeciwko COVID-19 wszystkich chętnych w Polsce - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd chce szczepić 10 mln osób miesięcznie.

„Obiecaliśmy na początku roku, że wykonamy 6 mln szczepień do końca I kw. i dziś, już przed końcem I kw. to 6-mln szczepienie zostaje wykonane” – powiedział premier.

Do końca II kw. wykonamy łącznie 20 mln szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się w Polsce zaszczepić.

Nowe punkty i miejsca szczepień

„Podjęliśmy również decyzję (…) co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których przeprowadzana będą szczepienia. Postawiłem taki cel przed ministrami, by miesięcznie można było szczepić co najmniej 10 mln osób” – dodał.

W II kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy oraz w aptekach.

Zmienić mają się również zasady kwalifikacji i wykonywania szczepień. W drugim kwartale zarówno zakwalifikować do szczepienia, jak i je wykonać będą mogli: lekarz, lekarz stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz student ostatniego roku studiów medycznych.

Podstawą do kwalifikacji na szczepienie przez wyżej wymienione kadry medyczne ma być kwestionariusz wstępnego wywiadu lub – w przypadku ewentualnych wątpliwości – konsultacja lekarska.

Od 12 kwietnia szczepienia populacyjne

Rząd od 12 kwietnia uruchamia szczepienia populacyjne – powiedział w trakcie konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

„Zdecydowaliśmy się znowelizować Narodowy Program Szczepień, zrezygnować z etapów II i III i w celu przyspieszenia wprowadzić od razu szczepienia populacyjne. Od 12 kwietnia rozpoczynamy zapisy – pierwszy to będzie rocznik 1962 i potem, przez kolejne 2 tygodnie aż do rocznika 1973 r., będzie trwała rejestracja. Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę (rocznik – przyp. red.)” – powiedział Dworczyk.

W kwietniu codziennie uruchamiane mają być zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.

„Jeśli chodzi o szczepienia populacyjne to dajemy bardzo krótki czas dedykowany rocznikowi – jeden dzień. I bardzo szybko uruchamiamy kolejne grupy. Przedstawiliśmy plan do rocznika 1973, elastycznie będziemy się dostosowywali. Jeżeli pojawią się szczególne okoliczności, będzie duży procent osób zgłaszających się lub dużo mniej, wtedy będziemy elastycznie dostosowywali się do sytuacji” – powiedział szef KPRM.

W maju prawdopodobne otwarcie zapisów na szczepienia dla wszystkich chętnych

W maju prawdopodobne otwarcie zapisów na szczepienia dla wszystkich chętnych – powiedział na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Jeśli chodzi o uwolnienie zapisów dla wszystkich chętnych, to na pewno w pewnym momencie to nastąpi. (…) Myślę, że nastąpi to w maju – uwolnimy szczepienia dla wszystkich.

„Jeśli chodzi o szczepienia populacyjne to dajemy bardzo krótki czas dedykowany rocznikowi – jeden dzień. I bardzo szybko uruchamiamy kolejne grupy. Przedstawiliśmy plan do rocznika 1973, elastycznie będziemy się dostosowywali. Jeżeli pojawią się szczególne okoliczności, będzie duży procent osób zgłaszających się lub dużo mniej, wtedy będziemy elastycznie dostosowywali się do sytuacji” – dodał.

Tarcza branżowa i tarcza dla małych i dużych firm rozszerzone na kwiecień

Tarcza branżowa – zwolnienie firm ze składek ZUS, wypłata postojowego itp. – oraz tarcza pomocowa dla małych i dużych firm zostaną rozszerzone dla firm dotkniętych restrykcjami epidemicznymi również na kwiecień – powiedział także w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„W przypadku obecnej fali niestety jest konieczność kontynuacji obostrzeń, a to z kolei oznacza, że dla kilku, kilkudziesięciu, łącznie zidentyfikowaliśmy tych branż po PKD ok. 54, oznacza to znaczący ubytek przychodów. (…) W takim przypadku będzie również na miesiąc kwiecień zaprezentowana Tarcza, która obejmie zarówno ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienie ze składek ZUS, bezzwrotne, jednorazowe dotacje dla mikrofirm, ale też kontynuacja Tarczy dla firm średnich i dużych” – powiedział premier.

Morawiecki nie doprecyzował, czy w przypadku tarczy dla małych i dużych firm chodzi o Tarczę PFR.

Źródło: PAP BIZNES