Koronawirus w Polsce: prostsze procedury odbioru korespondencji dla firm

Koronawirus w Polsce: prostsze procedury odbioru korespondencji dla firm
Fot. Stock.adobe.com/Fotokon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Poczta Polska umożliwia klientom biznesowym złożenie pełnomocnictwa pocztowego przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To rozwiązanie, które może być szczególnie przydatne w sytuacji, gdy firmy przeszły na pracę zdalną, poza swoją siedzibą.

#PocztaPolska: Wielu klientów biznesowych ograniczyło liczbę pracowników w swoich siedzibach, wielu zdecydowało się na pracę zdalną. Dzięki pełnomocnictwu pocztowemu odbiór przesyłek będzie zdecydowanie łatwiejszy #Koronawirus #Pełnomocnictwo @PocztaPolska

Pełnomocnictwo pocztowe umożliwia bezproblemowy odbiór przesyłek nadsyłanych do danej firmy.

‒  Obecna sytuacja epidemiczna stawia przed nami nowe wyzwania. Wprowadzamy dla klientów nowe rozwiązanie, które służy sprawniejszej obsłudze przesyłek.

Wielu z naszych klientów biznesowych ograniczyło liczbę pracowników w swoich siedzibach, wielu zdecydowało się na pracę zdalną. Dzięki pełnomocnictwu pocztowemu odbiór przesyłek będzie zdecydowanie łatwiejszy –  mówi Artur Więckowski, dyrektor zarządzający Pionem Sprzedaży z Poczty Polskiej.

Czytaj także: Przesyłki osobom objętym kwarantanną przechowa Poczta Polska

Poza przesyłkami sądowymi

Aby skorzystać z takiej możliwości klient biznesowy powinien wypełnić druk pełnomocnictwa pocztowego, który można pobrać cennikiem opłat dodatkowych:

cennik.poczta-polska.pl/plik,1/cennik_oplat_dodatkowych_16032020.pdf.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, przesyłki nadawane przez sądy i prokuratury nie mogą być wydawane pełnomocnikowi, któremu udzielono pełnomocnictwa pocztowego złożonego przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Bez pokwitowania

W ramach działań przyjętych w ostatnim czasie Poczta Polska uprościła procedury związane z odbieraniem paczek i listów.  Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie (z zastrzeżeniem przesyłek z dokumentami zwrotnymi) można odebrać bez pokwitowania.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter>>>

W tym przypadku wystarczy okazanie – z bezpiecznej odległości – pracownikowi Poczty dokumentu tożsamości. Ten spisze cztery ostatnie cyfry numeru z dokumentu i na tej podstawie wyda przesyłkę.

Z kolei w przypadku przesyłek paczkowych i kurierskich, o ile tylko nadawca podał numer telefonu odbiorcy, przed ich doręczeniem odbiorca otrzyma numer kontaktowy do kuriera.

Dzięki temu będzie mógł do niego zadzwonić i dowiedzieć się, kiedy ma się spodziewać doręczenia.

Co więcej, za przesyłki pobraniowe nie trzeba płacić gotówką, należność można uregulować np. kartą płatniczą. Kurierzy zostali bowiem wyposażeni w terminale płatnicze, które umożliwiają płatności kartą czy Blikiem. 

Czytaj także: Emerytury i renty w postaci gotówkowej ‒ nie powinno być problemów z ich otrzymaniem

Źródło: Poczta Polska