Koronawirus w Polsce: premier zobowiązał m.in. Orlen, Lotos, KGHM i PKO BP do budowy szpitali

Koronawirus w Polsce: premier zobowiązał m.in. Orlen, Lotos, KGHM i PKO BP do budowy szpitali
Fot. stock.adobe.com/patrikslezak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier podpisał decyzję administracyjną zobowiązującą sześć spółek skarbu państwa do budowy szpitali tymczasowych na 3 tys. miejsc - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Chodzi m.in. o PKN Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP i Tauron. Finansowanie inwestycji będzie pochodzić ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Premier podpisał w nocy decyzję administracyjną zobowiązującą spółki skarbu państwa lub takie, w których skarb państwa ma udziały do budowy szpitali na 3 tys. miejsc.

Z kolei w rozmowie z WP Dworczyk wskazał, że decyzje dotyczą sześciu spółek, w tym PKN Orlen, Lotosu, KGHM i PKO BP.

„Spółki mają w jak najszybszym czasie (…) przygotować kolejne łóżka w szpitalach tymczasowych” – powiedział Michał Dworczyk w WP.

Gdzie powstaną szpitale?

Dworczyk wyjaśnił, że decyzje administracyjne wskazują województwa, w których mają powstać szpitale. Spółki w porozumieniu w wojewodami będą podejmować decyzje o konkretnej lokalizacji.

Jak powiedział, wraz z decyzjami spółki otrzymają kontakty do osób, które będą służyć wsparciem merytorycznym i formalno-prawnym oraz podręcznik budowy opracowany w trakcie budowy Szpitala Narodowego.

Dworczyk poinformował, że na ten moment trudno oszacować koszt inwestycji. Spółki mają podpisywać z Ministrem Aktywów Państwowych umowy dotyczące refinansowania.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Finansowanie inwestycji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Z decyzji, do której dotarła PAP Biznes wynika, że finansowanie realizacji inwestycji będzie pochodzić ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, na podstawie umów zawartych przez spółki ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Aktywów Państwowych.

PKN Orlen podał w piątkowym komunikacie, że zaangażuje się w przygotowanie szpitala tymczasowego w Płocku. Podobny obiekt ma również powstać w Ostrołęce, przy wsparciu Energi, spółki z grupy.

KGHM poinformował z kolei, że w Lubinie, w Miedziowym Centrum Zdrowia, powstaje oddział dla pacjentów z COVID-19. Szpital będzie mógł przyjąć około 50 pacjentów z Dolnego Śląska.

O planach budowy szpitali tymczasowych poinformowały też w piątek Tauron i Węglokoks.

„We współpracy z rządem wybudujemy dwa szpitale w województwie małopolskim. Małopolska to ważny obszar dla Taurona i mieszkańcom tego regionu chcemy pomóc w walce z koronawirusem. W ten sposób włączymy się w walkę z drugą falą pandemii” – powiedział, w komentarzu przesłanym PAP Biznes, Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.

Z kolei Węglokoks poinformował na Twitterze, że pracuje nad uruchomieniem dwóch szpitali polowych na Śląsku.

Źródło: PAP BIZNES