Koronawirus w Polsce: od 30 maja zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, rząd znosi też inne obostrzenia

Koronawirus w Polsce: od 30 maja zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, rząd znosi też inne obostrzenia
Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 30 maja będzie zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeżeli zachowany zostanie 2 metrowy dystans - wynika z prezentacji KPRM.
Premier @MorawieckiM: od 6 czerwca otwarcie m. in. klubów fitness, kin i teatrów w nowym reżimie sanitarnym #koronawirus #COVID19 @PremierRP

Od 6 czerwca działalność będą mogły wznowić m. in. kluby fitness, kina i teatry w nowym reżimie sanitarnym – powiedział w trakcie konferencji premier Mateusz Morawiecki. Od 30 maja można także organizować koncerty plenerowe do 150 osób.

„6 czerwca, zdejmujemy też ograniczenia ze wszystkich branż, sektorów gospodarczych, w których obowiązywały restrykcje. Tutaj instytucje kultury jak kina, teatry, ale także obiekty rekreacyjno-sportowe, siłownie, baseny, solaria czy salony masażu. Te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte, przy zachowaniu zasad sanitarnych. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby” – dodał.

Otwarte mają zostać siłownie, sale zabaw, baseny, parki rozrywki, kluby fitness, kina, opery, teatry i balet

Jak wynika z prezentacji KRPM, otwarte mają zostać siłownie, sale zabaw, baseny, parki rozrywki, kluby fitness, kina, opery, teatry i balet.

„Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby kontakt był rozluźniony (…) oraz nosimy maseczki” – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Jak dodał, wciąż niemożliwe jest podanie dat pełnego odmrożenia sektora kultury.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Jak wynika z prezentacji KRPM, od 30 maja możliwe będą zgromadzenia na powietrzu do 150 osób.

Od 6 czerwca możliwa będzie z kolei organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób.

„W związku z tym, że zgromadzenia do 150 osób także są odmrożone od 30 maja uważamy, że koncerty plenerowe do 150 osób także mogą być organizowane” – powiedział Gliński. 

Zniesione zostaną limity osób w sklepach i restauracjach

Od soboty zniesione zostaną limity osób w sklepach i w restauracjach – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Od 30 maja zdejmujemy limity w handlu. To ważny dzień dla wszystkich handlowców, w sklepach nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni sklepu” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

„Podobne ograniczenia przestają obowiązywać również w gastronomii, przy czym cały czas przypominam o maseczkach. Przy doprowadzeniu do stołu, czy wyjściu do toalety maseczki obowiązują” – dodał.

POHiD i Konfederacja Lewiatan o zmianach

Renata Juszkiewicz, prezes POHiD (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji) w komentarzu dla portalu aleBank.pl uważa, że to bardzo dobra decyzja, bo klienci będą mogli swobodnie robić zakupy.

‒ To, co dzisiaj jest, też spełniało oczekiwania handlu. Jednak biorąc pod uwagę zakupy przed niedzielą, w sklepach była większa kolejka, było więcej nich osób. Teraz bez limitów, będzie konsumentom łatwiej i wygodniej robić zakupy. Nie będzie też większego ryzyka, bo mamy wysokie reżimy bezpieczeństwa i ochrony dotyczące zarówno personelu sklepów, jak i klientów, w postaci żelów, masek, rękawiczek i zachowywania odległości przy kasach oraz i ścianek zabezpieczających z pleksi przy kasjerkach.

Dlatego zniesienie limitów ułatwi pracę zarówno sklepom, jak i poprawi wygodę konsumentów. Już od dłuższego czasu widzimy, że popyt jest stabilny i nie ma sytuacji, jaka była na początku pandemii, gdy klienci ruszyli w panice w poszukiwaniu towarów.

Mamy wszystkie zabezpieczenia, monitorujemy sytuację i nie było sytuacji, że trzeba było klientów wypraszać lub musieli oni czekać w kolejce przed sklepem (obiekty wielkopowierzchniowe). Możliwe, że można już było wcześniej znosić obostrzenia, ale i tak zakupy odbywały się w normalnym trybie ‒ dodaje prezes POHiD.

Z kolei Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan podkreślił, że:

‒ Ogólnie rzecz biorąc postulat Konfederacji Lewiatan to oczywiście, przy spełnieniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa, przyspieszenie odmrażania gospodarki.

Im wcześniej będą odmrażane kolejne branże i działy gospodarki, tym lepiej dla przedsiębiorców i tym lepiej dla gospodarki jako całości ‒ ocenił przedstawiciel Lewiatana w komentarzu dla aleBank.pl.

Źródło: PAP BIZNES