Koronawirus w Polsce: krótsza kwarantanna dla medyków i służb

Koronawirus w Polsce: krótsza kwarantanna dla medyków i służb
Fot. stock.adobe.com/skora-fotoprojekt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Zdrowia planuje skrócenie do 5 dni obowiązkowej kwarantanny dla przedstawicieli zawodów medycznych i służb od przyszłej środy, poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Jednocześnie możliwe będzie skrócenie izolacji dla tych grup do pięciu dni po uprzednim uzyskaniu negatywnego wyniku testu pod kątem SARS-CoV-2.

„Decydujemy o skróceniu okresu zarówno kwarantanny, jak i izolacji po pierwsze medyków, zajmujących się bezpośrednią opieką nad pacjentem, jak i służb mundurowych” – powiedział Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.

Liczymy, że od przyszłej środy izolacja, ta podstawowa izolacja po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2 będzie 7 dni, ale od 5. dnia będzie można wykonać już test.

„Jeżeli ten test będzie już testem ujemny […] medyk, wojskowy, policjant strażak będzie zwalniany z izolacji. Kwarantanna natomiast jest skracana do okresu pięciu dni. Po tym okresie nie trzeba się testować” – podał.

Poinformował, że obecnie „trwają ustalenia” z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat tego projektu.

Dominacja wariantu Omikron w Polsce

Biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni udział wariantu Omikron w nowych zakażeniach wynosi 52 proc., a w ostatnich siedmiu dniach 63 proc – powiedział Wojciech Andrusiewicz. Od czwartku zaczęła się dominacja wariantu Omikron w Polsce – dodał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 57.262 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 271 osób z COVID-19. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,7 mln zakażeń, zmarło ponad 104,9 tys. osób.

Czytaj także: Obowiązkowe testy w pracy i odszkodowania od współpracownika za zarażenie COVID-19; nowy projekt w Sejmie >>>

Rzecznik resortu zdrowia komentując piątkowe dane zaznaczył, że cały czas spodziewane jest przekroczenie pułapu 60 tys. zakażeń w najbliższych dniach. Jak wskazał, rośnie też udział wariantu Omikron w liczbie wszystkich zakażeń.

„Dzisiaj udział Omikrona w zsekwencjonowanych próbkach, tych próbek jest już 4340 z wykrytym wariantem Omikron, to jest 52 proc., biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni. Jeżeli byśmy patrzyli na to tylko przez pryzmat 7 ostatnich dni, to Omikron jest na poziomie 63 proc.” – przekazał Andrusiewicz. Dodał, że „od wczoraj zaczyna się dominacja wariantu Omikron w Polsce”.

Rzecznik zwrócił także uwagę, że „przybiera nam fala osób zgłaszających się na testy”. Wskazał, że piątek jest kolejnym dniem, kiedy wykonano blisko 180 tys. testów, w tym 50 tys. antygenowych. Podkreślił, że jest też bardzo dużo zgłoszeń na testy z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. „W tej chwili średnio dziennie mamy 44 tys. zleceń na testy z POZ” – dodał.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES