Koronawirus w Polsce: jest nowy harmonogram rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19

Koronawirus w Polsce: jest nowy harmonogram rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19
Minister Michał Dworczyk Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 26 kwietnia na szczepienia przeciw Covid-19 będą mogły rejestrować się po dwa roczniki dziennie (na początek 1974-75), a w dn. 7-9 maja po trzy najmłodsze roczniki uprawnione do szczepień - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione skierowania na szczepienie.

„Do soboty (24 kwietnia – przyp. red.) realizujemy program przedstawiony 2 tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy – będziemy rozpoczynali rejestracje każdego dnia dwóch roczników. Zaczynamy rocznik 1974 i 1975 w poniedziałek 26 kwietnia i później kolejne roczniki, aż do 7-8-9 maja, kiedy będziemy uruchamiali po 3 roczniki najmłodszych Polaków, którzy mogą się szczepić. Od 9 maja już wszyscy będą mieli e-skierowania i będą mogli rejestrować się na konkretne terminy szczepień” – powiedział Dworczyk w trakcie konferencji prasowej.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: od 10 maja rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich chętnych powyżej 18. roku życia >>>

Dworczyk podał ponadto, że 28 kwietnia uruchomiona zostanie rejestracja dla osób między 30 a 39 r. życia, które między styczniem a marcem zgłosiły się na szczepienie za pomocą formularza elektronicznego.

4 maja taka sama rejestracja, dla wcześniejszych e-zgłoszeń, zostanie uruchomiona dla osób między 18 a 29 r. życia.

Czytaj także: Minister zdrowia o odmrażaniu gospodarki: najpierw branża beauty, na końcu restauracje i fitness >>>

AstraZeneka zmniejszy dostawy szczepionek przeciw COVID-19

Dworczyk poinformował, że firma AstraZeneca po raz kolejny zapowiedziała zmniejszenie dostawy szczepionek do Polski – zamiast 268 tys. sztuk dojedzie w najbliższej dostawie 67 tys., a w kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie, tzn. dostawy będą ograniczone.

Rząd będzie rozważał rozszerzenie szczepień o osoby poniżej 18. roku życia

Kwestia szczepień osób poniżej 18 roku życia będzie przedmiotem obrad rady medycznej i za jakiś czas rząd podejmie decyzję w tej sprawie – powiedział Michał Dworczyk.

„Szczepionka Pfizer/BioNTech jest dopuszczona dla osób powyżej 16 roku życia, to nastąpiło już po tym, jak rząd przyjął uchwałą Narodowy Program Szczepień. Obecnie ta szczepionka jest rejestrowana w USA dla osób między 12 a 15 rokiem życia. Kwestia szczepienia osób młodszych na pewno będzie przedmiotem obrad rady medycznej i po konsultacjach z naukowcami za jakiś czas będziemy podejmowali decyzję w tej sprawie” – powiedział.

W Polsce wykonano już ponad 9 mln szczepień przeciw Covid-19.

Źródło: PAP BIZNES