Koronawirus: rząd przedłuża na marzec pomoc dla firm dotkniętych pandemią, koszt to 4,5 mld zł

Koronawirus: rząd przedłuża na marzec pomoc dla firm dotkniętych pandemią, koszt to 4,5 mld zł
Rządowy zespół zarządzania kryzysowego Fot: Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przedłuża na marzec pomoc dla firm dotkniętych pandemią, koszt to 4,5 mld zł - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W marcu będziemy kontynuować nasz program wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. To 4,5 mld zł przekazane do dyspozycji przedsiębiorców, na ochronę miejsc pracy.

„To około 1 mld zł przeznaczony na zwolnienia ze składek ZUS, to ok. 0,5 mld zł na tzw. postojowe, ale także na dopłaty do wynagrodzeń pracowników, na utrzymanie miejsc pracy ponad 1 mld zł. Wreszcie też ponad 1 mld zł bezzwrotnych dotacji dla małych firm, tzw. mikrofirm, tez przeznaczamy na marzec” – powiedział premier.

Z pomocy skorzysta ok. 300 tys. przedsiębiorstw

W prezentacji KPRM podano, że z pomocy skorzysta ok. 300 tys. przedsiębiorstw zatrudniających ok. 1 mln pracowników z ok. 50 branż.

Premier i KPRM poinformowały ponadto, że firmy działające pod 54 kodami PKD, które skorzystały z Tarczy PFR 2.0 i pierwotnie miały zwracać co najmniej 25 proc. subwencji z wiosny 2020 r. z Tarczy 1.0 otrzymają pełne umorzenie tej subwencji na łączną kwotę 7 mld zł.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: rząd rozszerza obostrzenia na województwa mazowieckie i lubuskie, wkrótce lockdown w całym kraju?

„Podjąłem także decyzję o tym, by te pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm, miejsc pracy i które miały w 25-proc. być zwrócone, będą mogły dla tych branż najbardziej dotkniętych, ok. 50 branż PKD, będą mogły być pozostawione w firmie, nie będą musiały być zwracane do Skarbu Państwa” – dodał.

Wsparcie dotyczy firm z następujących branż: gastronomia, hotele, zdrowie fizyczne, rozrywka i kultura, sprzedaż detaliczna.

Źródło: PAP BIZNES