Koronawirus: BGK może zabezpieczyć gwarancjami kredyty do 130 mld złotych

Koronawirus: BGK może zabezpieczyć gwarancjami kredyty do 130 mld złotych
Włodzimierz Kocon, wiceprezes Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego. Źródło: BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pandemia koronawirusa zamroziła gospodarkę, dotknęła firmy każdej wielkości. Nawet duże przedsiębiorstwa musiały z dnia na dzień wstrzymać swoje działania. W Banku Gospodarstwa Krajowego wspieramy przedsiębiorców w kontynuacji działalności, utrzymaniu płynności finansowej i miejsc pracy, dlatego przygotowaliśmy pakiet rozwiązań pomocowych dla firm ‒ pisze w komentarzu dla Miesięcznika Finansowego BANK Włodzimierz Kocon, wiceprezes Zarządu BGK, po webinarium ZBP.

#WłodzimierzKocon: Prawie 90 proc. firm określa aktualny stan zatrudnienia jako niezmieniony w stosunku do lutego, ponad 80 proc. już korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej #TarczaAntykryzysowa #Przedsiębiorcy @MinRozwoju @MFIPR_GOV_PL @BGK_pl

We współpracy z sektorem bankowym i Ministerstwami Rozwoju oraz Funduszy i Polityki Regionalnej wypracowaliśmy łącznie 10 programów pomocowych dla firm, każdej wielkości.

W takich programach, jak gwarancje de minimis czy kredyt na innowacje technologiczne, wypracowaliśmy rozwiązania, które mają dodatkowo wspomóc polskie firmy w związku z COVID-19.

Oprócz już istniejących programów wsparcia powstały też nowe – np. Fundusz Gwarancji Płynnościowych czy dopłaty do oprocentowania. Pomocą objęliśmy wszystkie firmy i wszystkie branże. W Banku Gospodarstwa Krajowego jesteśmy przygotowani do zabezpieczenia gwarancjami kredytów o wartości 120‒130 mld zł.

Czytaj także: Fundusz Dopłat do Oprocentowania kredytów dla przedsiębiorców już dostępny

8 programów dla MŚP i 2 dla dużych firm

Mikro- i małe oraz średnie firmy mogą skorzystać z ośmiu programów pomocowych, a duże z dwóch.

Co ważne, przedsiębiorcy, jako beneficjenci rządowych ulg i zwolnień od ZUS, mogą uzyskać wsparcie także z pakietu pomocowego BGK. Jedna forma nie wyklucza skorzystania z drugiej.

Gwarancje de minimis na nowych zasadach

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są dobrze znane przedsiębiorcom gwarancje de minimis. Ten program ruszył w 2013 roku. Tylko na nowych zasadach z gwarancji de minimis skorzystało już ponad 23 tysiące firm*. To program, który cieszy się największym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Gwarancje de minimis sprawdzają się od lat, a w ostatnich miesiącach wprowadziliśmy do nich szereg zmian. Zwiększyliśmy poziom zabezpieczenia kredytu gwarancją z 60 proc. do 80 proc. kredytu, a w pierwszym roku zrezygnowaliśmy z prowizji pobieranej przy udzieleniu gwarancji. 

Niezmienna pozostaje natomiast maksymalna wysokość gwarancji – czyli 3,5 mln zł. Szybkie wprowadzenie tych zmian było możliwe dzięki ogromnej mobilizacji resortów finansów i rozwoju, państwowego banku rozwoju oraz banków kredytujących.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Banki a Gospodarka | Wspólnie pomagamy tworzyć możliwości inwestycyjne

Firmy wykorzystują możliwości

To, co ostatnio zaobserwowaliśmy badając MŚP, bardzo nas cieszy i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Widzimy, że coraz więcej firm działa na taką samą lub nawet większą skalę, niż przed pandemią. Przedsiębiorstwa odbudowują zatrudnienie i coraz lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację.

Prawie 90 proc. firm określa aktualny stan zatrudnienia jako niezmieniony w stosunku do lutego. Z kolei ponad 80 proc. już korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej.

To dowód na to, że podjęliśmy w Banku Gospodarstwa Krajowego dobre i skuteczne działania w trosce o polskich przedsiębiorców i to teraz procentuje.

Włodzimierz Kocon,

wiceprezes Zarządu,

Bank Gospodarstwa Krajowego.


* stan na 23 lipca 2020 r.

Źródło: aleBank.pl