Koronawirus a gospodarki w 2020 r. Globalny wzrost PKB w II kwartale sięgnie dna koniunktury

Koronawirus a gospodarki w 2020 r. Globalny wzrost PKB w II kwartale sięgnie dna koniunktury
Fot. stock.adobe.com/OSORIOartist
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Euler Hermes i Allianz obniżyły prognozę globalnego wzrostu PKB za cały rok do 0,8% z wcześniej oczekiwanych 2,4%, podały spółki. Globalny wzrost PKB w II kwartale br. sięgnie dna koniunktury - eksperci prognozują spadek o 15% r/r.
#EulerHermes i #Allianz obniżyły prognozę globalnego wzrostu #PKB za cały rok do 0,8% z wcześniej oczekiwanych 2,4% #koronawirus #COVID19

„Eksperci Allianz Research i Działu Analiz Ekonomicznych Euler Hermes zweryfikowali scenariusze perspektyw gospodarczych na rok 2020. Od stycznia skutki gospodarcze epidemii koronawirusa Covid-19 rozwinęły się w trzech fazach: od szoku podażowego w centrum, którego były Chiny, który wywołał fale sejsmiczne w światowym handlu i zakłócił łańcuch dostaw, po rozprzestrzenienie się go na rynki finansowe, gdy inwestorzy zdali sobie sprawę z nieuniknionej recesji, po gwałtowny szok popytowy, uderzający w konsumpcję i inwestycje w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych” – czytamy w komunikacie.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Ekonomiści Allianz i Euler Hermes spodziewają się ostrej globalnej recesji w I połowie 2020 r. w przeważającej większości gospodarek rozwiniętych i wschodzących, po której nastąpi ożywienie w kształcie litery „U”. Koszt powstrzymania epidemii może stanowić w skali miesiąca nawet 20-30% wstrząsu, jaki ponosi obecnie każda z gospodarek, podkreślono.

Duże poruszenie w handlu międzynarodowym

Epidemia Covid-19 wywołuje duże poruszenie w handlu międzynarodowym. Według Allianz i Euler Hermes, każdy kwartał zakłóceń w handlu międzynarodowym będzie kosztować handel światowy 722 mld USD, głównie z powodu obostrzeń wprowadzonych na granicach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

„Zmniejszyliśmy nasze szacunki dotyczące wzrostu światowego PKB w 2020 r. do +0,8% z wcześniejszych +2,4%. Spodziewamy się, że w II kwartale światowy PKB skurczy się o -15% w ujęciu rocznym, czyli o tyle samo, co w latach 2008-2009 łącznie. W tym kontekście spodziewamy się wzrostu PKB o +0,5% w USA i spadku PKB o -1,8% w strefie euro i w Niemczech” – powiedział główny ekonomista w Allianz i Euler Hermes Ludovic Subran, cytowany w komunikacie.

Zakładając, że działania ograniczające rozprzestrzenianie się choroby zakończą się sukcesem, Allianz i Euler Hermes spodziewają się ożywienia działalności gospodarczej w II połowie 2020 roku. Wyjście z recesji będzie nadal stanowić poważne wyzwanie dla niektórych firm, zwłaszcza dla tych nadmiernie zadłużonych i mających mały kapitał własny, ponieważ straty w obrotach podczas kryzysu będą trudne do zrekompensowania do końca roku. Liczba bankructw przedsiębiorstw na świecie wzrośnie o +13%, szacują ekonomiści Allianz i Euler Hermes.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

„Po kryzysie świat będzie innym miejscem. COVID-19 z pewnością zmieni nasze postrzeganie: inwestycji w zdrowie i zdefiniowanie kapitalizmu sprzyjającego integracji społecznej; 'miękkiej siły Chin’; globalizacji; walki ze zmianami klimatu – kolejne gwałtowne, prawdopodobne wyzwanie zbiorowe przed nami i być może także to, w jaki sposób oszczędzamy na różne, także nieprzewidziane wydarzenia życiowe” – podsumował Subran.

Źródło: ISBnews