Koronawirus: 87,4 mld euro wsparcia dla krajów UE na walkę z bezrobociem, 11,2 mld euro dla Polski

Koronawirus: 87,4 mld euro wsparcia dla krajów UE na walkę z bezrobociem, 11,2 mld euro dla Polski
Źródło: @EUCouncil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kraje Unii Europejskiej w ramach Rady UE zatwierdziły w piątek 25.09. unijną pomoc finansową dla 16 spośród nich w formie pożyczek w wys. 87,4 mld euro w ramach SURE, unijnego instrumentu mającego zmniejszać zagrożenie bezrobociem podczas kryzysu spowodowanego koronawirusem ‒ informuje PAP Biznes.

#SURE to jedno z trzech zabezpieczeń o wartości do 540 mld euro na rzecz #OchronaPracowników, #Firmy i #PaństwaCzłonkowskich #COVID19 @EUCouncil

Dzięki temu wsparciu łatwiej będzie państwom członkowskim pokryć znacznie zwiększone wydatki publiczne, poniesione od 1 lutego 2020 r. w związku z wprowadzeniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i podobnych środków dla pracowników, w tym dla osób samozatrudnionych.

11,2 mld euro wsparcia dla Polski w ramach SURE

SURE to jedno z trzech zabezpieczeń o wartości do 540 mld euro na rzecz ochrony pracowników, firm i państw członkowskich.

Zabezpieczenia te zostały uzgodnione przez eurogrupę 9 kwietnia 2020 r., a następnie zatwierdzone przez unijnych przywódców.

Polska w ramach SURE otrzyma 11,2 mld euro wsparcia.

Czytaj także: KE: Polska ma otrzymać 11,2 mld euro pożyczek na łagodzenie skutków pandemii

SURE: ograniczenie ryzyka bezrobocia w sytuacjach nadzwyczajnych

„SURE jest ważnym elementem naszej odpowiedzi na bezprecedensowe wyzwania spowodowane kryzysem koronawirusowym.

Duże zainteresowanie instrumentem ze strony państw członkowskich świadczy o jego znaczeniu i prawdziwej wartości dodanej dla pracowników i przedsiębiorstw.

Skorzystają z niego miliony pracowników w całej UE. To jasno dowodzi, że Europa jest silniejsza, gdy działamy razem” ‒ powiedział Olaf Scholz, niemiecki minister finansów i wicekanclerz.

Czytaj także: Koronawirus: KE zatwierdziła polskie „tarcze” dla branży turystycznej i kulturalnej

Pożyczki wspierane z budżetu UE

Pożyczki w ramach SURE są wspierane z budżetu UE oraz przez gwarancje państw członkowskich zgodne z ich udziałem w dochodzie narodowym brutto Unii na łączną kwotę 25 mld euro.

Komisja będzie teraz w imieniu UE pozyskiwać środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i udostępniać je jako pożyczki wzajemne państwom członkowskim, które się zwróciły o pomoc.

Czytaj także: Banki i przedsiębiorstwa w planie odbudowy gospodarki UE po kryzysie COVID-19

Źródło: PAP BIZNES