Konta oszczędnościowe: alternatywa dla lokat, ale i pułapka

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

sadrak.michal.01.250x388Szukasz krótkoterminowej lokaty? Rozejrzyj się też w promocjach rachunków oszczędnościowych. Wiele z nich daje porównywalne odsetki, i to bez zamrażania środków.

Średnie oprocentowanie jedno- i trzymiesięcznych lokat wynosi odpowiednio 1,88 proc. oraz 2,45 proc. w skali roku, a najlepsze z nich dają zarobić niewiele powyżej 3 proc. Podobne odsetki można otrzymać także na kontach oszczędnościowych, ale wymaga to rozważnego korzystania z promocyjnych ofert. Bo choć na rynku nie brakuje banków, które płacą 3 proc. lub więcej na rachunkach lokacyjnych, to stawki te obowiązują co najwyżej przez kilka miesięcy.

W rankingu rachunków oszczędnościowych dla salda 5 tys. zł prowadzi Alior Bank, który daje zarobić 3,25 proc. w skali roku. Promocyjne odsetki obowiązują przez trzy miesiące od założenia konta i są one dostępne wyłącznie dla nowych klientów. Poza promocją oprocentowanie jest ustalane jako stawka WIBID 1M pomniejszona o 0,1 pkt proc. Na drugim miejscu znalazło się promocyjne konto oszczędnościowe w BGŻOptima ze stawką na poziomie 3,2 proc. w skali roku. Promocyjna oferta obejmuje wyłącznie nowe środki do 40 tys. zł, a jej termin mija 17 marca. Dla pozostałych środków (wpłaconych przed 16 stycznia) bank wprowadził osobną promocję, oszczędności do 100 tys.  zł oprocentowane są na 2,8 proc., zaś od 100 tys. zł stawka rośnie o 0,2 pkt proc. Promocyjne oprocentowanie nowych środków proponuje także Bank Millennium. Przez trzy miesiące od przystąpienia do promocji (można to uczynić do 1 marca) będzie płacił on 3,1 proc. w skali roku.

Nieznacznie powyżej 3 proc. płaci także Citi Handlowy. W istocie jest to 3,03 proc., ale prostotą Konto SuperOsczędnościowe nie grzeszy. Jeśli na konto osobiste nie wpłynie co najmniej 2 tys. zł tytułem wynagrodzenia lub kwota transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą debetową będzie mniejsza niż 500 zł, to rachunek oszczędnościowy będzie płatny – 30 zł miesięcznie. A to nie koniec haczyków, ponieważ Citi nalicza odsetki wyłącznie w tych miesiącach, w których środki z Konta SuperOszczędnościowego nie są wypłacane.

140125.konta.01.550x

Na 3-proc. odsetki można liczyć w pięciu bankach. Lecz przypadek BossaBanku i Meritum Banku pokazują jak ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami promocyjnych ofert. W obu z nich podwyższone oprocentowanie obowiązuje bowiem wyłącznie do 31 stycznia. BossBank nie podaje warunków obowiązujących poza promocją, w Meritum Banku jest to natomiast poziom równy inflacji (ale nie więcej niż 75 proc. stopy referencyjnej NBP).

Aby zarobić 3 proc. w skali roku na rachunku oszczędnościowym można wybrać ofertę Deutsche Banku, FM Banku lub ING Banku. Pierwsze dwa nie podają terminu obowiązywania oferty, w ING promocja obowiązuje natomiast przez cztery miesiące od założenia Otwartego Konta Oszczędnościowego w ofercie Bonus na start i dotyczy ona wyłącznie rachunków uruchomionych od 1 stycznia tego roku.

Podsumowując, promocje rachunków oszczędnościowych mogą być nie tylko opłacalną alternatywą dla lokat, ale czasem także pułapką. Dlatego należy wnikliwie prześledzić ich warunki, od terminu obowiązywania podwyższonych odsetek, przez konieczność założenia konta osobistego, aż po ograniczenia związane z wpłacanymi środkami. Nie bez znaczenia będzie także liczba dostępnych rachunków, liczba darmowych przelewów w miesiącu oraz cena kolejnych przelewów w miesiącu.

Michał Sadrak
Open Finance