Koniec użytkowania wieczystego. Samorządy wprowadzą bonifikaty dla właścicieli nieruchomości?

Koniec użytkowania wieczystego. Samorządy wprowadzą bonifikaty dla właścicieli nieruchomości?
Fot. stock.adobe.com/arsdigital
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Jednak trzeba będzie za to zapłacić. W gorszej sytuacji mogą znaleźć się osoby, których dom znajduje się na gruntach samorządowych.

Od stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym #UżytkowanieWieczyste #nieruchomości

Ustawa umożliwi przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie będzie odpłatne

Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą zobowiązane do płacenia corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokość opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała dotychczasowej opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia. Możliwe będzie wniesienie opłaty jednorazowo i wówczas w przepisach określono wysokość bonifikaty. Bonifikata ustawowa obejmuje przekształcenia użytkowania na gruntach Skarbu Państwa.

– Bonifikata jest 60 proc., czyli jest tak, jakbyśmy mieli płacić przez 8 lat, zamiast przez 20 lat – mówi Marcin Krasoń, analityk Home Brokers.

Nie wiadomo, jak zachowają się samorządy. Czy wprowadzą bonifikaty? I jakie? Blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

Źródło: MarketNews24