Koniec LIBOR-u i co dalej? Jest komunikat KNF

Koniec LIBOR-u i co dalej? Jest komunikat KNF
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów oraz UKNF zwrócą się do Komisji Europejskiej z wnioskiem dotyczącym wyznaczenia zamiennika dla wybranych terminów wskaźnika referencyjnego LIBOR CHF - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w poniedziałkowym komunikacie.

W piątek brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) podał, że końcowe odczyty większości stawek LIBOR będą miały miejsce 31 grudnia 2021 r., a kilka pozostanie na kolejne 18 miesięcy.

Czytaj także: LIBOR: to już jest koniec, znamy daty zakończenia odczytów >>>

„Komunikat FCA, stanowi podstawę do ewentualnego podjęcia działań przez Komisję Europejską w celu wyznaczenia zamiennika dla wybranych wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR na mocy prawa Unii” – podała w poniedziałek KNF.

Organ nadzoru oczekuje również od podmiotów nadzorowanych stosujących wskaźniki referencyjne z rodziny LIBOR niezwłocznego rozpoczęcia działań mających na celu poinformowanie klientów posiadających umowy, instrumenty finansowe oraz jednostki funduszy inwestycyjnych, w których stosowane są ww. wskaźniki referencyjne, o planowanym zaprzestaniu opracowywania tych wskaźników i wynikających z tego tytułu konsekwencjach. 

Z końcem 2021 r. zaprzestaniu ulegnie opracowywanie m.in. LIBOR CHF oraz LIBOR EUR (wszystkie terminy).

Czytaj także: Kredyty frankowe, czy w umowach kredytowych SARON zastąpi LIBOR?

W odniesieniu do wybranych, kluczowych terminów LIBOR GBP, LIBOR JPY, oraz LIBOR USD FCA poinformował, że rozważa podjęcie działań nadzorczych mających na celu nakazanie administratorowi (IBA) publikacji tzw. „syntetycznego” wskaźnika referencyjnego w celu umożliwienia rynkowi finansowemu wygaszenie portfela umów i produktów stosujących te wskaźniki.

Pełna treść komunikatu FCA >>>

Źródło: PAP BIZNES