Konfederacja Lewiatan o skutkach podwyżki płacy minimalnej w 2021 roku

Konfederacja Lewiatan o skutkach podwyżki płacy minimalnej w 2021 roku
Źródło: KL
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął 15 września 2020 r. projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2021 r. na poziomie 2 800 zł i minimalnej stawki godzinowej, która ma wynieść 18,30 zł – przypomina na wstępie komentarza Konfederacja Lewiatan.

#JacekMęcina: Obecna sytuacja gospodarcza nie uzasadnia znaczącego wzrostu wynagrodzenia minimalnego. Zwiększy on #KosztyPracy i to w bardzo trudnym okresie #PłacaMinimalna #StawkaGodzinowa #COVID19 @LewiatanTweets

Konfederacja Lewiatan  uważa, że tak wysoki wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku może niekorzystnie wpłynąć na rynek pracy.

Zwłaszcza w pierwszym kwartale 2021 roku.

Konfederacja Lewiatan proponowała, aby płaca minimalna w 2021 roku wzrosła:

z 2 600 zł do 2 716 zł,

a minimalna stawka godzinowa do 17,7 zł.  

Czytaj także: 2,8 tys. złotych, tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku, zdecydował rząd

Nowe obciążenia dla firm w 2021 roku

– Znaczący wzrost płacy minimalnej, w kontekście innych obciążeń, które dotkną w 2021 roku przedsiębiorców, np. podatek handlowy, opłata cukrowa, może negatywnie wpłynąć na rynek pracy.

Zwłaszcza w pierwszym kwartale 2021 roku, kiedy mocno będą jeszcze odczuwalne skutki pandemii COVID-19 – mówi prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości apeluje o zamrożenie płacy minimalnej i reformę algorytmu jej ustalania

Początek spłaty zadłużeń

Obecna sytuacja gospodarcza nie uzasadnia znaczącego wzrostu wynagrodzenia minimalnego.  Zwiększy on koszty pracy i to w bardzo trudnym okresie.

Wiele firm jest teraz mocno zadłużonych w ZUS, w bankach, firmach leasingowych, u kontrahentów. Zaciągnęły długi, żeby ochronić miejsca pracy i nie zwalniać pracowników w sytuacji kryzysu.

Czytaj także: Znaczący wzrost płacy minimalnej zaszkodzi gospodarce

W przyszłym roku, kiedy będą musiały zacząć spłacać długi, dodatkowy nieuzasadniony wzrost kosztów może doprowadzić do opóźnionej fali upadłości.

         Konfederacja Lewiatan

Źródło: aleBank.pl