Konfederacja Lewiatan: 70 proc. firm uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

Konfederacja Lewiatan: 70 proc. firm uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
70% przedsiębiorstw jest przekonanych, że w ostatnim roku pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 24% nie widzi znaczącej zmiany - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

43% przedsiębiorców ma pozytywne nastawienie do prowadzenia firmy w 2021 roku w kontekście biznesowym. Tak uważa 50% dużych i 39% małych firm. Negatywne nastawienie sygnalizuje 56% respondentów. Większymi pesymistami są małe firmy. 60% spośród nich ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku. Natomiast odsetek firm dużych, które myślą podobnie, wynosi 50%.

Czytaj także: Barometr EFL na II kwartał: nastroje MŚP poprawiają się; najwyższa wartość głównego indeksu od początku pandemii koronawirusa w Polsce >>>

Przedsiębiorcom zadano też pytanie, co myślą o prowadzeniu firmy w 2021 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji. Tylko 34% ma pozytywne nastawienie (46% dużych, 27% małych).

Aż 65% przedsiębiorstw obawia się zmian w prawie i działań administracji, w tym 72% małych, 54% dużych.

Czytaj także: Co druga firma budowlana liczy na poprawę kondycji; branżowy Barometr EFL na I kwartał 2021 roku >>>

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził pod koniec marca br. CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców.

Źródło: Konfederacja Lewiatan