Komisja Spraw Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego za ograniczeniem ekspozycji banków na kryptowaluty

Komisja Spraw Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego za ograniczeniem ekspozycji banków na kryptowaluty
Fot. stock.adobe.com/Grecaud Paul
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wtorek 24 stycznia Komisja Spraw Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego zatwierdziła projekt prawa dającego bankom czas do stycznia 2025 roku na wdrożenie reguł kapitałowych Bazylea III. Komisja przyjęła także przepisy, które będą wymagały od banków utrzymywania większego kapitału w celu ochrony przed potencjalnymi stratami kryptowalut.

Obejmują one wymóg ujawnienia przez banki, czy mają ekspozycję na kryptowaluty. Przepisy, aby weszły w życie będą musiały być zatwierdzone przez Parlament Europejski, a także  wynegocjowane w ramach Rady Unii Europejskiej, czyli ministrów finansów krajów UE.

Banki będą musiały traktować kryptowaluty jako jedną z najbardziej ryzykownych klas aktywów i stosować wagę ryzyka 1250% kapitału do ekspozycji na nie.

Projekt ograniczył również całkowitą ekspozycję instytucji finansowych na niezabezpieczone aktywa kryptograficzne do nie więcej niż 1% ich kapitału Tier 1.

Dostosowanie do standardów Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego

Decyzja Komisji jest początkiem prac, zmierzających do dostosowania przepisów europejskich do standardów sugerowanych w ubiegłym roku przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. Grupa organów nadzorczych zaproponowała, aby istniały ograniczenia dotyczące tego, jaka część kapitału banku może mieć ekspozycje na kryptoaktywa i określiła standardy, które mają zostać wdrożone do początku 2025 roku.

Europosłowie przyjmując rygorystyczne zasady argumentowali, że jest to konieczne, aby uniknąć powtórki z chaosu na rynkach finansowych, do którego doszło w ostatnich miesiącach, po upadku firm, zaangażowanych w biznes kryptowalutowy, takich jak FTX, czy Celsius Network LLC. 

AFME o kryptowalutach

Głosowanie Komisji zostało pozytywnie przyjęte przez branżowe Stowarzyszenie Rynków Finansowych w Europie (AFME), które stwierdziło, że jest to ważny krok w „wdrażaniu przez UE międzynarodowych reform Bazylei III”.

Szefowa regulacji ostrożnościowych w AFME Caroline Liesegang, dodała jednak, że definicja „aktywów kryptograficznych” powinna zostać doprecyzowana. AFME obawia się, że tokenizowane papiery wartościowe, cyfryzacja giełdy oparta na blockchain, którą dyrektor generalny BlackRock, Larry Fink, nazwał „następną generacją” rynków finansowych, mogą zostać zablokowane, jeśli sformułowania w nowych przepisach będą niejasne.

AFME uważa, że kryptowaluty, których wartość opiera się na aktywach referencyjnych, takich jak monety typu stablecoin, powinny podlegać takim samym wagom ryzyka jak inne aktywa, podczas gdy kryptowaluty bez zabezpieczenia otrzymywałyby wagę ryzyka 1250%.

Słownik kryptowalutowy

Stablecoin – token płatniczy, którego wartość jest trwale powiązana z wartością dobra pozostającego w obrocie, np. złota lub oficjalnej waluty.

Token – generator kodów jednorazowych – urządzenie elektroniczne służące do uwierzytelniania transakcji internetowych, najczęściej bankowych.

Tokenizacja – forma cyfryzacji biznesu oparta na zdecentralizowanej technologii blockchain. Polega na tworzeniu tokenów bądź kryptowalut i ścisłemu przypisywaniu ich do konkretnego projektu, firmy lub osoby. Wraz z rozwojem i adaptacją technologii blockchain, potencjał tokenizacji stał się ogromny dzięki inteligentnym kontraktom i pozwala tokenizować wszelkiego rodzaju aktywa jednocześnie obniżając koszty ich transferu.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl