Komisja Europejska zatwierdzi Krajowy Plan Odbudowy jeszcze w tym tygodniu?

Komisja Europejska zatwierdzi Krajowy Plan Odbudowy jeszcze w tym tygodniu?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska ma zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy w najbliższą środę, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„W środę Komisja Europejska ma zatwierdzić #KPO, czyli umowę między krajem członkowskim a #Komisja Europejska, która zawiera obowiązki, zadania, płatności na podstawie których projekty przewidziane w KPO będą realizowane” – powiedział Buda w programie „Graffiti” w Polsat News, cytowany na profilu resortu na Twitterze.

„Każdy resort zobowiązał się do terminów, w których będą realizowane projekty z #KPO. Oznacza to, że odpowiadające za projekty KPO resorty będą je teraz realizować zgodnie z przyjętymi terminami bez opóźnień” – dodał.

Porozumienie w sprawie kamieni milowych

W połowie maja rzecznik rządu Piotr Muller informował, że zespoły negocjacyjne osiągnęły porozumienie w sprawie kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), co oznacza, że KPO został przekazany do finalnej akceptacji KPO przez Komisję Europejską.

Czytaj także: KPO: wypłata pieniędzy dla Polski już pewna?

W ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że  na 2 czerwca zaplanowany jest pobyt przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Warszawie. W tym dniu – jak zapowiedział – ma dojść do podpisania umowy dot. realizacji przez Polskę kamieni milowych związanych z Krajowym Planem Odbudowy.

Czytaj także: Brak Krajowego Planu Odbudowy to ok. 160 mln zł strat dziennie dla polskiej gospodarki >>>

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Źródło: ISBnews