Komentarz tygodniowy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

millenium.02.400x226Początek nowego, ubogiego w publikacje danych makroekonomicznych, tygodnia rozpoczyna się spokojnie. Po piątkowym dynamicznym umocnieniu dolara na międzynarodowym rynku, dziś kurs EUR/USD oscyluje wokół poziomu 1,25. Stabilne wokół poziomu 4,19 są natomiast notowania pary EUR/PLN. W dalszym ciągu dla globalnego sentymentu kluczowe pozostaną, premiujące dolara, rozbieżne oczekiwania, co do perspektyw polityki pieniężnej w strefie euro i Stanach Zjednoczonych. Wpływ na wycenę polskich aktywów dodatkowo będzie miał czynnik krajowy tj. wynik posiedzenia RPP.

Wyhamowanie sprzedaży detalicznej we wrześniu

Dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła we wrześniu 1,6% r/r wobec 1,7% r/r w sierpniu, co było wynikiem nieznacznie niższym niż konsensus rynkowy. Słabszy od oczekiwań odczyt to częściowo efekt spadku sprzedaży odzieży i obuwia, po okresie jej dynamicznego wzrostu w poprzednich miesiącach, a także deflacji na poziomie cen detalicznych. W ujęciu realnym dynamika sprzedaży przyspieszyła do 3,0% r/r z 2,8% r/r miesiąc wcześniej. Dane za wrzesień wpisały się w obraz słabnącej koniunktury gospodarczej. W kolejnych kwartałach konsumpcja prywatna ma potencjał do nieznacznego przyspieszenia, czemu sprzyjać będą niska inflacja, poprawa sytuacji na rynku pracy oraz niskie stopy procentowe.

Członkowie RPP studzą oczekiwania na agresywne obniżki stóp

Członek RPP J. Hausner powiedział, że biorąc pod uwagę prognozy makroekonomiczne, obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni. Prof. Chojna-Duch dodała, że jest jeszcze przestrzeń do obniżki stóp w listopadzie, ale ona się mocno zawężyła po październikowej redukcji głównej stopy o 50 pb. W jej ocenie warto zastanowić się nad oceną skutków poprzedniej obniżki stóp. Dalszych działań na rzecz walki z deflacją nie wyklucza także prof. A. Kaźmierczak, choć w jego ocenie RPP nie powinna działać impulsywnie. Są to kolejne wypowiedzi członków RPP, wskazujące na zmniejszającą się skalę kolejnych obniżek stóp. Obecne rynkowe oczekiwania na cięcie stóp w listopadzie o kolejne 50 bps. wydają się zbyt agresywne.

Nieznaczna poprawa indeksów PMI w strefie euro

Wstępny odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłu strefy euro okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł w październiku 50,7 pkt. wobec 50,3 pkt. we wrześniu. Wyraźnie lepszy niż się spodziewano był też odczyt dla przemysłu Niemiec, który wzrósł do 51,8 pkt. w październiku z 49,9 pkt. we wrześniu, podczas gdy konsensu wskazywał na jego spadek do 49,5 pkt. Poprawa nastrojów w europejskim przemyśle zaskoczyła pozytywnie, jednak ryzyka dla wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostają po stronie słabszych odczytów.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych

Miniony tydzień to okres stabilizacji notowań kursu EUR/PLN w wąskim przedziale 4,21 – 4,23. Niewielkiej zmienności sprzyjało przede wszystkim ubogie kalendarium danych makro oraz uspokojenie nastrojów po wcześniejszej kilkugroszowej przecenie polskiej waluty względem euro. Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł największą zmienność złotego w omawianym okresie. W piątek polska waluta umocniła się o około 1,5-grosza względem euro w stosunku do otwarcia na poziomie 4,2270. Dość nieoczekiwanie piątkowym źródłem zmienności okazały się słowa prezesa NBP, który stwierdził, że złoty jest niedowartościowany. Wsparciem dla wartości polskiej waluty była wypowiedź innego członka RPP. J.Hausner stwierdził, iż obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni.

Pełny raport tutaj.

Źródło: Millennium Bank