Kolejna podwyżka stóp procentowych

Kolejna podwyżka stóp procentowych
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na czwartkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej będziemy świadkami kolejnej podwyżki stóp procentowych, o 50 punktów bazowych, do 5%.

Rząd otwiera wolną drogę do podwyższania stóp dla Rady Polityki Pieniężnej. Tak można podsumować ostatnie zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczące wsparcia kredytobiorców, którzy doświadczają coraz dotkliwiej rosnących rat kredytów.

Czytaj także: Krok od spirali płac i cen; RPP musi reagować kolejną podwyżką stóp procentowych >>>

Rząd jednak chyba celowo zapomniał po co bank centralny stosuje mechanizm stóp procentowych i jaki to powinno mieć wpływ na zasobność portfeli obywateli.

Czytaj także: Ebury: na horyzoncie podwyżka stóp procentowych o kolejne 100 pb. >>>

Efekt jest taki, że śladów po dotychczasowych podwyżkach, które powinny być już widoczne nie ma i prawdopodobnie nie będzie w najbliższych miesiącach. Inflacja jest na tyle mocno uwarunkowana zewnętrznie, że NBP nie jest w tej chwili w stanie nic zrobić, przynajmniej nic na co wydałby zgodę rząd, szczególnie przy narastających problemach na rynku obligacji.

Czytaj także: RPP w maju znowu podniesie stopy procentowe aż o 100 pb.? Prognoza Credit Agricole >>>

W konsekwencji na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej będziemy świadkami kolejnej podwyżki stóp procentowych, w naszym odczuciu jednak łagodniejszej niż ostatnia, o 50 punktów bazowych do 5%. Docelowo nasz scenariusz zakłada, że nie powinniśmy przekroczyć 6% przy obecnych wydarzeniach na świecie i w Polsce.

Źródło: Konfederacja Lewiatan