Kolejna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech; bank centralny walczy o utrzymanie stabilności cen

Kolejna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech; bank centralny walczy o utrzymanie stabilności cen
Fot. stock.adobe.com/Comugnero Silvana
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 30 pb do 1,50 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Było to trzecie z kolei posiedzenie MNB, na którym podniesiono stopę procentową.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się podniesienia stopy o 30 pb do 1,50 proc.

„Rada będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych, aż do ustabilizowania się perspektywy inflacji na poziomie okolicy celu banku centralnego, a ryzyka inflacji będą zbalansowane w horyzoncie polityki monetarnej” – napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady MNB.

Podstawowym celem MNB jest osiągnięcie i utrzymanie stabilności cen. Bez uszczerbku dla swojego podstawowego celu, MNB wspiera utrzymanie stabilności systemu pośrednictwa finansowego, wzmocnienie jego odporności, jego trwały wkład we wzrost gospodarczy; ponadto MNB będzie wspierał politykę gospodarczą rządu przy pomocy posiadanych instrumentów.

Wykres wachlarzowy projekcji inflacji

 Wykres wachlarzowy projekcji inflacji
Źródło: MAGYAR NEMZETI BANK

Rada MNB zamierza ograniczyć program skupu obligacji

Rada poinformowała także, że zamierza ograniczyć program skupu obligacji do 50 mld HUF tygodniowo z 60 mld HUF dotychczas.

Cykl podwyżek stóp procentowych

W czerwcu w komunikacie po posiedzeniu, Rada MNB wskazała, że uzasadnione jest uruchomienie cyklu podwyżek stóp procentowych, aby zapewnić stabilność cen, zapobiec trwałym skutkom zagrożeń dla perspektyw inflacji oraz zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne.

Wskaźnik CPI na Węgrzech w czerwcu w ujęciu rocznym sięgnął 5,3 proc. (najwyżej od 2012 r.), na koniec lipca odczyt wskazał CPI na poziomie 4,6 proc.

Czytaj także: Węgry: główna stopa procentowa w górę; bank centralny reaguje na ryzyko inflacyjne >>>

Podczas tamtego posiedzenia zadecydowano o podniesieniu głównej stopy procentowej o 30 pb do 0,90 proc. Miesiąc później ponownie podniesiono stopę referencyjną o 30 pb (do 1,20 proc.), w lipcu o 30 pb do 0,25 proc. podniesiono także jednodniową stopę depozytową (z -0,05 proc.).

Z ankiety przygotowywanej przez agencję Bloomberg wynika, że pierwsza, czerwcowa podwyżka stopy referencyjnej była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Podwyżka w lipcu była jednak wyższa od oczekiwań, rynek spodziewał się wtedy, że stopa referencyjna wzrośnie do 1,10 proc.

Luzowanie polityki monetarnej

W zeszłym roku w odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa MNB przystąpił do luzowania polityki monetarnej.

Podczas posiedzeń w lipcu i czerwcu 2020 r. MNB obniżył główną stopę łącznie o 30 pb w dwóch krokach po 15 pb.

We wrześniu Narodowy Bank Węgier podniósł 1-tygodniową depozytową stopę procentową o 15 pb do 0,75 proc.

Decyzja węgierskiego banku centralnego nie będzie miała wpływu na polską RPP?

„Podwyżka stóp procentowych na Węgrzech nie jest niespodzianką a kolejnym krokiem w kierunku normalizacji polityki monetarnej w tym kraju, co było oczekiwane przez rynek” – komentuje dla aleBank.pl Agata Filipowicz-Rybicka, Dyrektor Działu Analiz Makroekonomicznych, Główny Ekonomista Alior Banku, i dodaje:

„W mojej ocenie decyzje na Węgrzech nie będą miały jednak dużego przełożenia na decyzje RPP. Tu kluczowe pozostają listopadowe projekcje NBP w szczególności jeśli chodzi o ścieżkę inflacji i PKB w przyszłym roku, które mogą wpłynąć na dotychczasowe stanowisko Rady. Oczekujemy, że stopy procentowe podniesione zostaną dopiero w 2q przyszłego roku, jednak w przypadku oczekiwania nasilenia się zjawisk inflacyjnych, termin ten może być przyspieszony.”

Czytaj także: Inflacja 265 procent? To nie u nas

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl