Kobieta na czele Banku Centralnego Turcji

Kobieta na czele Banku Centralnego Turcji
Fot. stock.adobe.com / doganmesut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował Hafize Gaye Erkan nowym prezesem banku centralnego, zwalniając z tego stanowiska Sahapa Kavcioglu.

Nowa nominacja jest podwójnie interesująca. Po pierwsze po raz pierwszy w historii Turcji na czele banku centralnego stanie kobieta, po drugie pani Erkan ma doświadczenia w pracy w amerykańskich instytucjach finansowych i można przypuszczać, że nie jest zwolenniczką niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, prowadzonej przez jej poprzednika i wymuszanej przez prezydenta Erdogana.

Jej nominacja jest odbierana przez rynki jako znak, że polityka pieniężna Turcji ulegnie normalizacji po latach bardzo niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji.

Przed kilkoma dniami ministrem finansów i skarbu Turcji został Mehmet Şimşek, który kierował tym resortem w latach 2009-2015. Prowadził wówczas politykę fiskalną, która pomogła Turcji stosunkowo łagodnie przejść przez światowy kryzys finansowy.

Podjął też reformy finansów publicznych, powołując Izbę Kontroli Skarbowej, upraszczając przepisy podatkowe, wzmacniając prawa podatników i ograniczając szarą strefę.

Czytaj także: Turecka gospodarka nie cieszy się ze zwycięstwa Erdoğana

Co zostawia prezes Sahap Kavcioglu?

Poprzedni prezes Banku Centralnego Turcji Sahap Kavcioglu został powołany na swoje stanowisko w marcu 2021 roku.

Wcześniej Erdogan usunął jego trzech poprzedników, niezadowolony z ich prób zaostrzenie polityki pieniężnej.

Pomimo tego, że wzrost cen osiągnął w 2022 roku 86%, bank centralny pod kierownictwem Kavcioglu powstrzymał się od podwyżek stóp procentowych, a w lutym br. obniżył główną stopę z 19% do 8,5%.

Pozostanie jednak ważną osobą w tureckich finansach, jako nowy szef nadzoru finansowego.

Czytaj także: Banki czekają na wynik wyborów

Hafize Gaye Erkan – najmłodsza profesor finansów w USA

Urodzona w 1982 roku Hafize Gaye Erkan ukończyła Wydział Inżynierii Przemysłowej na Uniwersytecie Boğaziçi, po czym kontynuowała edukację w Stanach Zjednoczonych.

Zrobiła doktorat na Uniwersytecie Princeton, pisząc pracę o badań operacyjnych i inżynierii finansowej. Studiowała też zarządzanie w Harvard Business School i na Uniwersytecie Stanforda. Została uznana za najmłodszego profesora finansów w Stanach Zjednoczonych.

W 2005 roku przyjęła ofertę pracy w Goldman Sachs, gdzie przez 9 lat kierowała działem Analityki i Strategii Grupy Instytucji Finansowych.

W 2014 roku przeniosła się do First Republic Bank w San Francisco, zostając dyrektorem ds. inwestycji, a w 2019 roku prezesem zarządu. Bank upadł w maju br., ale Erkan odeszła z niego w 2022 roku. Kłopoty banku zaczęły się po odejściu pani Erkan.

Jej mężem jest finansista Batur Biçer. Wraz z synem mieszkają w Nowym Jorku. 

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl