KNF zatwierdziła zmiany w Zarządzie Banku Nowego S.A. z siedzibą w Poznaniu

KNF zatwierdziła zmiany w Zarządzie Banku Nowego S.A. z siedzibą w Poznaniu
Fot. KNF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego 5 kwietnia 2022 roku jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie: Magdaleny Pruchniewskiej na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Nowego SA z siedzibą w Poznaniu i wyraziła zgodę na powierzenie Magdalenie Lamberti funkcji członka Zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności Banku Nowego SA z siedzibą w Poznaniu, czytamy w komunikacie KNF.

Zarząd Banku Nowego S.A.:

Magdalena Pruchniewska – Prezes Zarządu,

Paweł Grzelak – Wiceprezes Zarządu

Magdalena Lamberti – Członek Zarządu

Magdalena Falkowska – Członek Zarządu

Czytaj także: Bank Nowy BFG S.A., pierwsze doświadczenia po przejęciu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego

Rada Nadzorcza Banku Nowego S.A.:

Janusz Labrenc – Przewodniczący Rady Nadzorczej

Andrzej Ziółkowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

Bernard Budniak – Członek Rady Nadzorczej

Zbyszko Kasztelan – Członek Rady Nadzorczej

Jerzy Smierzchała – Członek Rady Nadzorczej

Małgorzata Stawicka – Członek Rady Nadzorczej

Czytaj także: Raport Specjalny. Horyzonty Bankowości 2020. Spółdzielczość: Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji PBS była upadłość banku

O Banku Nowym S.A.

Bank Nowy BFG to instytucja powstała po tzw. przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, która została przeprowadzona w styczniu 2020 r.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku ze względu na złą sytuację kapitałową PBS 17 stycznia 2020 r. Fundusz przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora. Jak podano wówczas, przymusowa restrukturyzacja banku odbyła się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG, instytucji o kapitale 100 mln zł. 

BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację, ponieważ zostały spełnione trzy warunki, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania zgodnie z art. 101 ust. 7 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji: PBS był zagrożony upadłością; nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością; podjęcie przymusowej restrukturyzacji PBS było konieczne w interesie publicznym.

27 stycznia 2021 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) podpisał umowę sprzedaży 100% akcji Banku Nowego BFG S.A.

Pakiet większościowy (72%) objął Wielkopolski Bank Spółdzielczy, działający pod nazwą neoBANK, a pozostałe akcje nabyły inne podmioty.

Wraz ze sprzedażą Banku Nowego BFG S.A. zakończony został proces przymusowej restrukturyzacji PBS.

Wielkopolski Bank Spółdzielczy zmienił nazwę Banku Nowego BFG S.A. na Bank Nowy S.A.

Czytaj także: Bankowość i Finanse. Spółdzielczość: Co wynika z przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego?

Źródło: aleBank.pl, Komisja Nadzoru Finansowego / KNF