KNF: z wakacji kredytowych skorzysta praktycznie każdy uprawniony; należy doszacować skutki regulacji

KNF: z wakacji kredytowych skorzysta praktycznie każdy uprawniony; należy doszacować skutki regulacji
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biorąc pod uwagę wysoką atrakcyjność proponowanych wakacji kredytowych należy się liczyć, że z tego udogodnienia skorzysta praktycznie cała populacja uprawnionych kredytobiorców. Należy więc rozważyć doszacowanie możliwych skutków tej regulacji - napisał w opinii do projektu ustawy w tej sprawie zastępca przewodniczącego KNF Marcin Mikołajczyk.

UKNF proponuje, aby wskazując skutki regulacji dla banków komercyjnych, banków spółdzielczych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wskazać, że w wyniku wdrożenia przepisów dotyczących 'wakacji kredytowych’ ww. podmioty będą miały niższe przychody odsetkowe. Ponadto UKNF wskazuje, że biorąc pod uwagę wysoką atrakcyjność proponowanego w projekcie rozwiązania należy się liczyć, że z tego udogodnienia skorzysta praktycznie cała populacja uprawnionych kredytobiorców. Należy więc rozważyć doszacowanie możliwych skutków tej regulacji” – napisano.

Czytaj także: BFG: wakacje kredytowe nie powinny mieć powszechnego zakresu >>>

W ocenie KNF pomoc dla kredytobiorców ukierunkowana precyzyjnie na osoby rzeczywiście jej potrzebujące – pomimo dodatkowych obciążeń dla banków – może w przyszłości ograniczyć skutki materializacji ryzyka kredytowego w portfelach kredytów hipotecznych banków.

Koszt wakacji kredytowych

Mikołajczyk poinformował na początku czerwca, że koszt wakacji kredytowych w kształcie proponowanym przez rząd, który zastał zaakceptowany później przez Sejm to ok. 20 mld zł, a banki prawdopodobnie będą musiały uznać cały ten koszt w 2022 r., choć możliwe są indywidualne rozmowy banków z audytorami w tej sprawie. Wyliczenia KNF są zbieżne z szacunkami NBP.

Czytaj także: ZBP ostrzega przed skutkami wakacji kredytowych i szybkiej reformy WIBOR-u >>>

Przyjęty 9 czerwca przez Sejm rządowy projekt zakłada powszechne wakacje kredytowe dla osób, które mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców, którzy mają kredyty w złotym polskim.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: ustawa o wsparciu kredytobiorców przyjęta przez Sejm >>>

Rząd liczy, że z wakacji skorzysta ok. 0,5 mln osób, głównie ci, którzy rzeczywiście tego potrzebują.

„Liczymy tutaj na racjonalność” – powiedział 9 czerwca wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Źródło: PAP BIZNES