KNF: wyłączenie z podatku bankowego obligacji z gwarancją Skarbu Państwa rodzi ryzyko dla sektora bankowego

KNF: wyłączenie z podatku bankowego obligacji z gwarancją Skarbu Państwa rodzi ryzyko dla sektora bankowego
Fot. stock.adobe.com/Robson90
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wyłączenie z podatku bankowego obligacji z gwarancją Skarbu Państwa rodzi ryzyko dla sektora bankowego - napisała Komisja Nadzoru Finansowego w opinii do ustawy przyjętej przez Sejm.

Sejm przyjął ustawę dotyczącą wyłączenia z opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych papierów wartościowych ustawowo gwarantowanych przez Skarb Państwa.

Czytaj także: Sejm: papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa nie będą objęte podatkiem bankowym >>>

W naszej ocenie, zmiany proponowane w projekcie ustawy — w przypadku zaistnienia określonych okoliczności (m.in. kształtowanie się danych makroekonomicznych, ocena kraju) — mogą powodować potencjalne ryzyka dla sektora bankowego.

„Struktura aktywów posiadanych przez banki komercyjne w Polsce już dziś wskazuje na istotne zaangażowanie nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego podmiotów w instrumenty dłużne, w tym obligacje (na koniec września 2022 r. – ok. 25 proc. całkowitej wartości aktywów sektora banków komercyjnych)” – napisał KNF.

KNF zwraca uwagę, że proponowana zmiana polegająca na wyłączeniu z opodatkowania obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa, może — w zależności od ceny i oprocentowania papierów dłużnych — zachęcać do zwiększenia ekspozycji banków na te instrumenty w najbliższych kwartałach.

Czytaj także: Podatek bankowy nie będzie obejmował obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa >>>

„Ryzyko to szczególnie należy brać pod uwagę w kontekście utrzymywania przez banki wysokiej płynności, przy jednoczesnym ograniczeniu akcji kredytowej spowodowanym wzrostem poziomu stóp procentowych. W przypadku obejmowania przez banki emisji papierów dłużnych stałokuponowych i braku chęci utrzymywania ich do terminu zapadalności, banki będą zobowiązane wyceniać je w wartości godziwej, co wiąże się z ryzykiem spadku funduszy własnych oraz obniżenia wartości wskaźników adekwatności kapitałowej banków w przypadku m.in. dalszego wzrostu poziomu stóp procentowych. Zwiększenie tego portfela wiąże się zatem ze zwiększeniem wrażliwości kapitałów na zmianę poziomu stóp procentowych” – napisał KNF.

„Podobne ryzyko może zmaterializować się w przypadku obniżenia wiarygodności kredytowej emitenta, które — poprzez wzrost oczekiwanej stopy zwrotu — prowadzić może do obniżenia wyceny, co przełoży się na spadek funduszy własnych, obniżenie miar kapitałowych i w konsekwencji ratingu banku” – dodał KNF.

Źródło: PAP BIZNES