KNF wkrótce rozpocznie kampanię informacyjną w sprawie zamiany w umowach frankowych wskaźnika LIBOR CHF na SARON

KNF wkrótce rozpocznie kampanię informacyjną w sprawie zamiany w umowach frankowych wskaźnika LIBOR CHF na SARON
Jacek Jastrzębski Fot. PAP / Radek Pietruszka
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski w kuluarach Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie mówił PAP Biznes o ugodach z frankowiczami, o decyzji Komisji Europejskiej zamieniającej wskaźnik LIBOR CHF na SARON w umowach frankowych, i o polityce dywidendowej banków.

KNF na ten moment nie zakłada, żeby w 2022 roku trzeba było rozdzielać politykę dywidendową banków na półrocza, jak w bieżącym roku ‒ powiedział dziennikarzowi PAP Biznes przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Dodał, że z perspektywy organu nadzoru proces oferowania ugód klientom przez banki w sprawach kredytów hipotecznych w CHF wygląda dobrze.

„Politykę dywidendową banków planujemy opublikować zgodnie z planem w listopadzie lub w grudniu. Na ten moment nie zakładam, żeby trzeba było rozdzielić politykę na dwa półrocza, jak w bieżącym roku. Nie chciałbym w tej chwili mówić, czy będzie ona oparta o kryteria średnioterminowe z 2018 roku, zobaczymy jak będzie rozwijać się kwestia związana z kredytami frankowymi” ‒ powiedział Jacek Jastrzębski.

Na 2021 rok Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła stanowiska ws. polityki dywidendowej banków dla każdego półrocza z osobna.

Czytaj także: Banki będą mogły wypłacić dywidendy w II półroczu 2021 roku, ale po spełnieniu warunków KNF

Ugody z frankowiczami

„Cały czas podkreślam, że oferowanie przez banki ugód klientom w sprawach dotyczących kredytów hipotecznych w CHF jest dobrowolne. Bank musi podjąć decyzję, czy preferuje ścieżkę ugód, czy ścieżkę sądową.

Planowane wydanie przez KE rozporządzenia wykonawczego zastępującego stopę CHF LIBOR stopą składaną SARON od 2022 roku to „bardzo dobra decyzja”

Z naszej perspektywy proces wygląda dobrze. Mamy informacje, że zaplanowanych jest już kilka tysięcy spotkań mediacyjnych banków z klientami. Banki wydają się do tego dobrze przygotowane. Na ten moment sam proces idzie raczej gładko ‒ dodał przewodniczący KNF.

Czytaj także: Co dalej z umowami kredytowymi w walutach obcych po zniknięciu wskaźnika LIBOR, opinia KNF

SARON zamiast CHF LIBOR

Zdaniem Jacka Jastrzębskiego wydanie przez Komisję Europejską rozporządzenia wykonawczego zastępującego stopę CHF LIBOR stopą składaną SARON od 2022 roku to „bardzo dobra decyzja”, a KNF wkrótce ruszy z kampanią informacyjną w tej sprawie.

Klienci mają poczucie bezpieczeństwa, że umowy pozostają w mocy. Przyjmujemy decyzję KE z dużym uznaniem

„Polska sieć bezpieczeństwa finansowego zabiegała o takie rozwiązanie (zastąpienie CHF LIBOR SARONem ‒ PAP), a temat był przedmiotem zainteresowania Komitetu Stabilności Finansowej. Cieszymy się, że zmiana nastąpi w tak jednoznaczny sposób ‒ z mocy rozporządzenia ‒ ponieważ dzięki temu nie ma wątpliwości, że umowy zachowują ciągłość.

Klienci mają więc poczucie bezpieczeństwa, że umowy pozostają w mocy. Przyjmujemy decyzję KE z dużym uznaniem. Gdy rozporządzenie Komisji Europejskiej zostanie formalnie opublikowane w dzienniku urzędowym UE, planujemy ruszyć z kampanią informacyjną dla klientów, żeby wiedzieli, że nie ma żadnych wątpliwości, co się dzieje z ich umowami” ‒ dodał przewodniczący KNF.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od 1 stycznia 2022 r. stopa składana SARON zastąpi w każdej umowie i instrumencie finansowym na terenie UE stopę CHF LIBOR.

Na koniec 2020 r. ponad 410.000 gospodarstw domowych w Polsce posiadało umowy o kredyt hipoteczny zawierające odniesienie do stopy CHF LIBOR.

Czytaj także: LIBOR CHF zostanie zastąpiony stawką SARON? Propozycję KE oceniają ZBP i Ministerstwo Finansów

Źródło: PAP BIZNES