KNF ostrzega przed poradami inwestycyjnymi influencerów finansowych

KNF ostrzega przed poradami inwestycyjnymi influencerów finansowych
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego zamieściła na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed kierowaniem się podpowiedziami inwestycyjnymi fininfluenserów, czyli osób zajmujących się w internecie tematyką finansów i inwestowania.

„Pamiętaj, ze fininfluenserzy nie zawsze są obiektywni i często kierują się swoim własnym interesem. Za publikowane treści mogą dostawać wynagrodzenie czy innego rodzaju profity. Zdarza się, że mają prywatne albo biznesowe powiązania ze spółkami, których produkty lub instrumenty finansowe promują”, czytamy na stronie KNF.

Potrzebne odpowiednie zezwolenia KNF

Komisja przypomina także, że aby doradzać w zakresie instrumentów finansowych, trzeba mieć odpowiednie zezwolenie KNF i spełnić określone wymogi prawa. Brak zezwolenia oznacza, ze działalność jest prowadzona nielegalnie.

W jakich sytuacjach warto zachować czujność?

KNF wskazuje na swojej stronie, że należy zachować czujność, kiedy np. fininfluenserzy informują, że już kupiły bądź zamierzają kupić akcje, obligacje określonej spółki; kiedy zastrzegają, że ich przekaz to nie jest doradztwo inwestycyjne i nie jest powiązany w żaden sposób z firmą, której instrument finansowy proponują; kiedy przedstawiają dany biznes, spółkę w samych superlatywach, zapraszają do udziału w zamkniętych forach czy spotkaniach; jeśli osoby takie przedstawiają inwestowanie jako dobrą zabawę i namawiają innych do wspólnego grania.

Pełna treść komunikatu KNF >>>

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF