KNF o zyskach ubezpieczycieli po roku pandemii

KNF o zyskach ubezpieczycieli po roku pandemii
Fot. stock.adobe.com/peshkov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, jakie były wyniki ubezpieczycieli w I kw. 2021 roku. Czy pandemia odcisnęła swój wpływ na zyskach towarzystw ubezpieczeniowych?

Pod koniec I kw. 2021 roku liczba zachorowań związanych z pandemią COVID-19 była już bardzo wysoka, co przekładało się również na gospodarkę. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jak wyglądały wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń na początku 2021 roku.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl przeprowadzili dla aleBank.pl analizę, która uwzględnia również sytuację z całego 2020 roku (w stosunku do wyników zakładów ubezpieczeniowych w 2019 roku).

Okazuje się, że pod względem zysku technicznego 2020 rok nie był zły dla krajowych towarzystw ubezpieczeń. Sytuacja wygląda nieco gorzej, jeśli porównamy I kw. 2020 roku oraz I kw. 2021 roku.

KNF i ubezpieczenia jakie dane prezentuje Komisja Nadzoru Finansowego?

W pierwszej kolejności eksperci zwracają uwagę, że Komisja Nadzoru Finansowego dopiero stosunkowo niedawno podała wyniki finansowe ubezpieczycieli za I kw. 2021 roku. Zostały one opublikowane niemal po trzech miesiącach od daty zakończenia badanego okresu.

‒ Takie opóźnienie nie jest czymś szczególnym w przypadku publikacji danych przez Komisję Nadzoru Finansowego ‒ komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Tabela poniżej przedstawia wybrane czynniki wpływające na poziom wyniku technicznego ze sprzedaży ubezpieczeń w 2019 roku, I kw. 2020 roku, w całym 2020 roku oraz w I kw. 2021 roku. Warto podkreślić, że Komisja Nadzoru Finansowego prezentuje tylko wybrane elementy rachunku technicznego ubezpieczycieli w przypadku zestawień podsumowujących łączną sytuację działu I oraz działu II ubezpieczeń.

‒ Tabela publikowana przez KNF pomija między innymi kwestię przychodów z lokat i niezrealizowanych zysków z lokat ubezpieczycieli funkcjonujących w dziale I oraz zmiany stanu rezerw na wyrównanie szkodowości / ryzyka (patrz dział II)” ‒ wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: „Mapa ryzyka Polaków”: czego najbardziej się boimy? Raport PIU i Deloitte

Suma składek z ubezpieczeń a inflacja

Pomimo opisywanych wcześniej ograniczeń w prezentacji danych, które są związane z różną konstrukcją rachunku technicznego w dziale I oraz II, na podstawie poniższego zestawienia możemy wyciągnąć kilka wniosków.

Na stagnację poziomu składek wpłynęła sytuacja cenowa dotycząca rynku obowiązkowego OC

Pierwszy z nich wskazuje na stosunkowo niewielki wzrost zebranych składek w I kw. 2021 roku (względem I kw. 2020 roku) oraz w całym 2020 roku (porównując do 2019 roku). Taka sytuacja może nieco dziwić w warunkach sporej inflacji. Wiele wskazuje, że na stagnację poziomu składek wpłynęła sytuacja cenowa dotycząca rynku obowiązkowego OC.

‒ Chodzi głównie o spadkowy trend widoczny w całym 2020 roku oraz na początku 2021 roku. Pewne znaczenie mogło mieć też mniejsze zainteresowanie polisami nieobowiązkowymi ze względu na pandemiczne oszczędności firm i konsumentów ‒ przypuszcza Paweł Kuczyński.

Wartość odszkodowań spadła

Z informacji zaprezentowanych w tabeli wynika też, że zarówno w całym 2020 roku, jak i pierwszym kw. 2021 roku miał miejsce spadek wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń.

Taka zmiana była szczególnie wyraźna w przypadku porównania wyników z 2019 roku oraz 2020 roku. Warto również odnotować, że miniony rok zakończył się zyskiem technicznym ubezpieczycieli (6,10 mld zł) mniejszym tylko o 0,10 mld zł niż w 2019 roku.

W całym 2020 roku, jak i pierwszym kw. 2021 roku miał miejsce spadek wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń

‒ Gorzej wygląda porównanie I kw. 2020 roku oraz I kw. 2021 roku, które wskazuje na negatywną dla ubezpieczycieli zmianę wynoszącą 0,21 mld zł ‒ podkreśla Andrzej Prajsnar.

Czytaj także: Raport Marsh Global Insurance Market Index Q2 2021: więcej ataków ransomware, rosną stawki cyberpolis

Jaki zysk netto osiągnęli ubezpieczyciele?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę zysk netto, w przypadku którego wynik techniczny jest jednym z elementów, to ubiegłoroczna sytuacja ubezpieczycieli wygląda mniej optymistycznie. Łączny zysk netto zakładów ubezpieczeń spadł bowiem z 7,22 mld zł (2019 r.) do 6,09 mld zł (2020 r.).

‒ Niemniej jednak jest to mniejsza negatywna zmiana niż spadek, który mógł się pojawiać w najbardziej pesymistycznych scenariuszach z początku pandemii COVID-19 ‒ twierdzi Paweł Kuczyński.

Warto śledzić wyniki finansowe krajowych ubezpieczycieli z kolejnych kwartałów, bo Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że zysk netto wszystkich polskich zakładów ubezpieczeń (dział I i dział II) z I kw. 2021 roku nieco wzrósł w ujęciu rocznym (I kw. 2021 roku ‒ 1,13 mld zł, I kw. 2020 roku ‒ 1,05 mld zł).

Łączny zysk netto zakładów ubezpieczeń spadł z 7,22 mld zł (2019 r.) do 6,09 mld zł (2020 r.)

‒ Sytuację poprawił m.in. spadek kosztów działalności lokacyjnej. Warto pamiętać, że na początku 2020 roku zakłady ubezpieczeń musiały mocno rewaloryzować swoje lokaty ‒ podsumowuje Andrzej Prajsnar.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Czytaj także: Co oznacza dla klientów połączenie Concordii i Generali?

Źródło: aleBank.pl