KNF nie zgodzi się na skup akcji przez PKO BP?

KNF nie zgodzi się na skup akcji przez PKO BP?
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Plan skupu akcji własnych przez PKO Bank Polski nie jest nowym pomysłem, świadczy o determinacji zarządu do dystrybucji kapitału nadwyżkowego. Komisja Nadzoru Finansowego obecnie raczej nie zgodzi się na skup, ale bank będzie miał możliwość takiej dystrybucji niepodzielonego zysku w przyszłości - uważają analitycy.

„Na razie zakładam, że nie będzie zgody KNF na skup akcji, ale PKO BP może chcieć mieć po prostu otwartą opcję na taką dystrybucję niepodzielonego zysku” – powiedział analityk Erste Securities Łukasz Jańczak.

„Skup akcji nie jest nowym pomysłem, w ubiegłym roku nie został on jednak ostatecznie głosowany przez akcjonariuszy banku. Ten rodzaj podziału zysków wymaga również zgody regulatora, więc z tego punktu widzenia nie różni się od podziału niepodzielnych zysków z lat ubiegłych w formie „dodatkowej” dywidendy” – dodał.

Maciej Marcinowski z Trigon DM ocenia, że plan skupu akcji świadczy o determinacji zarządu do dystrybucji kapitału nadwyżkowego.

„Maksymalna cena w programie ma wynieść 150 proc. jednostkowej wartości księgowej na akcję. Na koniec 2021 wartość księgowa wynosiła 28,86 zł, więc implikowana maksymalna cena zakupu to obecnie 43,3 zł” – ocenia Marcinowski.

Projekty uchwał na walne zgromadzenie

We wtorek bank przedstawił projekty uchwał na walne zgromadzenie, zwołane na 12 maja. Akcjonariusze zdecydować mają między innymi w sprawie upoważnienia zarządu do nabywania do 125 mln akcji własnych, stanowiących do 10 proc. kapitału zakładowego, w celu ich umorzenia.

Planowane jest utworzenie w ramach kapitałów rezerwowych kapitału w wysokości 6,5 mld zł z przeznaczeniem na rozliczenie nabycia akcji własnych, wraz z kosztami ich nabycia.

Czytaj także: PKO BP: akcjonariusze zdecydują ws. skupu do 125 mln akcji własnych >>>

Upoważnienie zarządu banku do nabywania akcji własnych udzielone ma być na na okres 2 lat licząc od dnia wejścia w życie uchwały, nie dłużej jednak niż do chwili wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.

Bank zastrzegł, że nabycie akcji własnych może nastąpić wyłącznie po uprzednim uzyskaniu stosownych zgód Komisji Nadzoru Finansowego.

O skupie akcji akcjonariusze PKO BP zdecydować mieli już w kwietniu 2021 roku. Projekt uchwały w tej sprawie zakładał skup do 10 proc. akcji własnych banku za maksymalnie 4,5 mld zł.

Wówczas w trakcie NWZ wiceprezes banku złożył jednak wniosek o niepodejmowanie decyzji w sprawie skupu. Wniosek ten został przegłosowany i akcjonariusze nie głosowali wtedy nad skupem akcji.

W środę przed południem akcje PKO BP zyskują 0,3 proc. i kosztują 38,38 zł. 

Źródło: PAP BIZNES