KNF: monitorujemy aktywność spółek pracujących nad lekiem na COVID-19

KNF: monitorujemy aktywność spółek pracujących nad lekiem na COVID-19
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego na bieżąco monitoruje aktywność spółek, które pracują nad lekiem na COVID-19, w tym m.in. Biomedu Lublin - poinformował rzecznik KNF Jacek Barszczewski na LinkedIn.
.@uknf na bieżąco monitoruje aktywność spółek, które pracują nad lekiem na Covid-19, w tym m.in. @BiomedLublin #KNF #koronawirus #COVID19

„Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w połowie marca br., tuż po wybuchu pandemii koronawirusa, zwracał uwagę w swoich komunikatach i ostrzeżeniach, aby inwestorzy nie podejmowali pochopnych decyzji inwestycyjnych związanych z zakupem akcji lub obligacji spółek produkujących sprzęt medyczny, ochronny bądź gdy aktywność tych spółek ma być w jakikolwiek inny sposób związana z pandemią koronawirusa” – napisał rzecznik KNF.

Czynności wyjaśniające dotyczące komunikowania się spółki Biomed SA z inwestorami

„Priorytetem nadzoru w okresie pandemii koronawirusa są nie tylko kierowane do inwestorów ostrzeżenia, ale w szczególności kwestia prawidłowości polityki informacyjnej spółek, zwłaszcza tych, których działalność biznesowa związana jest z pandemią. UKNF na bieżąco monitoruje aktywność m.in. spółki Biomed SA w zakresie jej planów dotyczących produkcji leku na COVID-19 pod kątem prawidłowości wypełniania obowiązków informacyjnych. Urząd jest w kontakcie ze spółką i podejmuje stosowne czynności wyjaśniające dotyczące jej komunikowania się z inwestorami” – dodał.

Czytaj także: Biomed Lublin: mamy skuteczny polski lek na COVID-19, badanie z udziałem pacjentów planowane na IV kw. tego roku >>>

W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązków informacyjnych urząd ma m.in. możliwość wydawania spółkom zaleceń mających na celu zaprzestanie naruszania obowiązków informacyjnych i z tego uprawnienia często korzysta.

Odpowiednie komórki analityczne KNF weryfikują także na bieżąco zachowanie uczestników obrotu ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu notowań spółek publicznych, w odniesieniu do których mogły wystąpić nieprawidłowości polegające na manipulacji kursem lub wykorzystaniem informacji poufnych.

Źródło: PAP BIZNES