KNF: konwersja kredytów frankowych zgodnie z propozycją Przewodniczącego Komisji będzie kosztować banki ok. 34,5 mld zł

KNF: konwersja kredytów frankowych zgodnie z propozycją Przewodniczącego Komisji będzie kosztować banki ok. 34,5 mld zł
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego szacuje koszt dla banków konwersji kredytów zgodnie z założeniami propozycji Przewodniczącego KNF na 34,5 mld zł - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

„Z przeprowadzonej przez UKNF analizy wynika, że najniższy, szacowany koszt dla banków (34,5 mld zł) związany jest z wariantem zaproponowanym w grudniu ub. r. przez Przewodniczącego KNF, polegającym na zawarciu ugód z klientami, w ramach których mieszkaniowy kredyt walutowy od daty jego uruchomienia zostałby rozliczony tak, jak kredyt złotowy” – napisano w informacji prasowej.

Czytaj także: Prezes ZBP o kredytach frankowych: kwestia zawierania ugód z frankowiczami może w niektórych bankach wyjaśnić się jeszcze w I kwartale >>>

„Wariant najbardziej kosztowny dla banków (234 mld zł) dotyczy sytuacji, w której doszłoby do unieważnienia kredytu (banki zwracają pobrane raty, zaś klienci nie zwracają kapitału)” – dodano.

Ze wstępnych szacunków KNF wynika, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej, ale przy zwrocie kapitału – koszty dla banków wyniosły 101,5 mld zł, a w wariancie ze zwrotem także kosztów kapitału – koszt ten wyniósłby 70,5 mld zł.

Potencjalny wpływ zmian otoczenia prawnego na portfel mieszkaniowych kredytów walutowych

Urząd przedstawił we wtorek wynik analizy potencjalnego wpływu zmian otoczenia prawnego na portfel mieszkaniowych kredytów walutowych związanych z kursem franka szwajcarskiego, znajdującego się w posiadaniu banków prowadzących działalność w Polsce.

KNF podał, że szacunki dotyczą 14 banków i uwzględniają średni kurs CHF/PLN z 31 grudnia 2020 r.

Założono, że wybranemu rozstrzygnięciu podlegałoby 100 proc. umów kredytu (także tych spłaconych). Koszty dla wariantu PLN WIBOR dotyczą 100 proc. ekspozycji kredytowych nadal znajdujących się w bilansie banku.

Szacunki podane przez KNF są zgodne z wcześniejszymi estymacjami rynku.

BM mBanku szacował wcześniej te koszty dla całego sektora na około 35,6 mld zł, a z tarczą podatkową dla banków ok. 28,8 mld zł

Swoje szacunki kosztów przewalutowania kredytów walutowych według propozycji KNF przedstawiło do tej pory kilka banków.

Bank Millennium szacuje je na 4,1-5,1 mld zł, PKO BP na 4,9-5,5 mld zł, a mBank na 4,7 mld zł. Z kolei Santander Bank Polska szacuje, że strata banku wyniosłaby ok. 2,7 mld zł na poziomie jednostkowym i ok. 3,5 mld zł na poziomie skonsolidowanym.

BNP Paribas Bank Polska szacuje koszt potencjalnej konwersji kredytów zgodnej z założeniami propozycji Przewodniczącego KNF na 1,3 mld zł, a Bank Pekao szacuje, że w scenariuszu zawierania z klientami ugód strata banku z tego tytułu wyniosłaby 350-400 mln zł.

Banki informowały, że przed podjęciem decyzji w sprawie oferowania ugód będą chciały przeprowadzić pilotaże i testy operacyjne. Zgodnie z zapowiedziami banków, ostateczne decyzje w tej sprawie podjąć mają ich akcjonariusze.

Propozycja przewodniczącego KNF ws. kredytów frankowych

W sektorze bankowym trwają prace nad propozycją Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącą zawierania przez banki ugód z klientami posiadającymi kredyty hipoteczne w walucie obcej.

Czytaj także: Przewodniczący KNF: nadszedł czas, by banki przedstawiły swoje stanowisko ws. ugód z frankowiczami >>>

Według propozycji przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews