Klienci podwyższonego ryzyka: Dłużnicy pod ścianą upadłeś powstań

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.03.foto.018.250x185Z regulowaniem zobowiązań nie radzi sobie 2,26 mln osób, najwięcej na Śląsku - 330 tys. i na Mazowszu - 288 tys. - podaje raport InfoDług przygotowany przez BIG InfoMonitor S.A.

Na koniec stycznia br. kwota zaległych płatności wyniosła 38,52 mld zł, w ciągu czterech ostatnich miesięcy objętych badaniem wzrosła o 1,49 mld zł, tj. o 4 proc. Zobowiązania wynikały m.in. z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne i czynsz, a także niespłacanych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych. Przybyło ponad 37 tys. osób zadłużonych.

Mały dłużnik, wielki problem

Poziom zaległych zobowiązań w ciągu roku zwiększył się o 3,04 mld zł (8,56 proc.). Najbardziej zadłużeni są obecnie mieszkańcy Śląska (7,7 mld zł) i Mazowsza (5,5 mld zł). Niechlubni liderzy (Śląskie, Mazowieckie, Dolnośląskie i Wielkopolskie) nie spłacili w terminie 20 mld zł tj. 52 proc. wszystkich zobowiązań Polaków. Kolejny raz w badaniu InfoMonitora najlepszymi płatnikami okazali się mieszkańcy Świętokrzyskiego – ich zaległe długi wynoszą 578 mln zł.

Klient podwyższonego ryzyka finansowego to najczęściej mężczyzna pomiędzy 30 a 39 rokiem życia ze średnim zadłużeniem 17 100 zł. W ciągu całego roku przybyło 169 796 niesolidnych dłużników. Najwięcej mieszka ich w woj. śląskim, a krajowy rekordzista nie spłacił w terminie 102 mln zł. Odsetek klientów podwyższonego ryzyka na 1000 mieszkańców wzrósł do 5,9 proc., najwyższy jest w woj. zachodniopomorskim (82 osoby).

Aż 62 proc. zaległych płatności to kwoty poniżej 5 tys. zł. W ocenie InfoMonitora przy zwiększonej dyscyplinie finansowej są możliwe do spłacenia. Co ciekawe np. w woj. świętokrzyskim dziesiątka najbardziej zadłużonych osób zalega z płatnościami na poziomie 59,29 proc. łącznej kwoty przeterminowanych zobowiązań (46 tys. osób).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI