Klienci będą wybierać kredyty ze stałą stopą procentową na pięć lat?

Klienci będą wybierać kredyty ze stałą stopą procentową na pięć lat?
Fot. stock.adobe.com / V. Yakobchuk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Obserwujemy coraz wyższą świadomość klientów w zakresie rodzaju oprocentowania kredytu oraz coraz wyższe zainteresowanie kredytami hipotecznymi ze stałą stopą procentową w okresie 5 lat”, mówią aleBank.pl przedstawiciele banków komercyjnych.

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, podwyższająca poziom większości stóp procentowych, przełoży się bez wątpienia na wysokość rat kredytów hipotecznych, bazujących na zmiennym oprocentowaniu. Sposobem na istotne ograniczenie tego ryzyka jest zaciąganie zobowiązań z ustaloną wysokością rat przez pierwszych kilka lat spłaty kredytu. Czy Polacy faktycznie korzystają z możliwości, jaką stworzyła nowelizacja Rekomendacji S KNF?

Rynek kredytów hipotecznych przeżywa w ostatnich miesiącach prosperity na poziomie nieobserwowanym od dłuższego czasu. Tylko w II kwartale br. banki zawarły ponad 67 tys. umów kredytowych, co stanowi rezultat lepszy o 17% w porównaniu z okresem poprzedzającym, i dorównuje wynikom, obserwowanym przed globalnym spowolnieniem w latach 2007-2011.

– Pod względem wartości udzielonych kredytów, sektor bankowy osiągnął wynik wszechczasów z kwotą ponad 22 mld złotych, przekraczając rekordowy wynik ubiegłego kwartału o ponad 23%, a wynik sprzed roku o ponad 64% – wspominał dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, we wstępie do najnowszej edycji AMRON-SARFiN, obejmującej dane za 2 kwartał 2021 r.

Tak doskonałe wyniki stanowią nie tylko konsekwencję zaspokajania potrzeb bytowych przez Polaków, ale również przekierowania oszczędności, trzymanych dotąd na rachunkach bankowych i lokatach terminowych, na rynek mieszkaniowy, gdzie można osiągnąć znacznie lepszą stopę zwrotu z inwestycji.

Należy zachęcać do kredytów ze stałą stopą

Rzecz w tym, że zaciąganiu zobowiązań, których wysokość uzależniona jest od aktualnego poziomu stóp procentowych, a do takich należy większość kredytów hipotecznych, wiąże się z ryzykiem wzrostu comiesięcznej kwoty do spłaty, kiedy wspomniane wskaźniki ulegną podwyższeniu.

Jeśli kredyt udzielany jest w czasie, gdy stopy szorują po dnie, takie ryzyko jest naprawdę spore.

Coraz większa grupa Polaków zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z fluktuacjami stóp procentowych

Nieprzypadkowo autorzy ostatniego raportu AMRON/SARFiN wskazują promowanie kredytów o ustalonej racie oraz wspieranie emisji listów zastawnych umożliwiających tego rodzaju finansowanie jako jedno z narzędzi, pozwalających na zaspokojenie potrzeb finansowych obywateli.

W bankach większe zainteresowanie kredytami ze stałą stopą

W jakim stopniu Polacy korzystają z możliwości ograniczenia ryzyka stóp procentowych, poprzez wybór stabilniejszej formy kredytowania? Jak na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniał się poziom sprzedaży kredytów o okresowo ustalonej racie, i czy daje się zauważyć trendy wzrostowe w tym zakresie?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do kilku banków. Rosnące zainteresowanie tą formą finansowania zakupu nieruchomości odnotowała zdecydowana większość z nich.

– Na przestrzeni ostatnich miesięcy zauważamy większe zainteresowanie ofertą ze stałą stopą  procentową. W porównaniu do I kwartału 2021 ostatnie trzy miesiące wskazują na wzrost wolumenu  udzielonych kredytów ze stałą stopą o 30%. W związku ze środową decyzją Rady Polityki Pieniężnej  o podniesieniu stóp procentowych oraz ryzykiem ich dalszych wzrostów spodziewamy się,  że będzie się także zwiększać zainteresowanie ofertą ze stałą stopą procentową – poinformował nas Zespół Komunikacji Zewnętrznej banku Pekao S.A.

Także i w mBanku odnotowano rosnący napływ nowych wniosków o kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Emilia Kasperczak, ekspert ds. relacji z mediami banku zaznaczyła jednakże, iż na chwilę obecną większość z nich jest w fazie procesowania, więc nie widać jeszcze znaczących zmian w wynikach sprzedaży.

Rekordowe zainteresowanie produktami o zafiskowanej wysokości raty zauważono w PKO Banku Polskim. – Obserwujemy coraz wyższą świadomość klientów w zakresie rodzaju oprocentowania kredytu oraz  coraz wyższe zainteresowanie kredytami hipotecznymi ze stałą stopą procentową w okresie 5 lat. W kwartale br. 35% więcej klientów złożyło wnioski niż w analogicznym okresie tj. 3 Q 2020 r. – taką odpowiedź przysłała Iwona Radomska, ekspert z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej tej instytucji.

Z kolei Agnieszka Nachyła, menedżer ds. produktów hipotecznych w Santander Bank Polska twierdzi, iż w ostatnich miesiącach daje się zaobserwować systematyczny wzrost udziałów sprzedaży kredytów hipotecznych oprocentowanych okresowo stałą stopą.

– O ile w lipcu  udział tych kredytów kształtował się na poziomie 8,4% to obecnie we wrześniu wzrósł on do  poziomu 14,6% – przekonuje przedstawicielka banku, dodając, iż ów trend wzrostowy rozpoczął się od momentu wejścia w życie nowelizacji Rekomendacji S.

Biuro prasowe Banku BNP Paribas także potwierdziło zwiększającą się popularność produktów o stałym oprocentowaniu, co jest podyktowane ich atrakcyjną ofertą. Na chwile obecną nie stanowią one jednakże dużej części portfela kredytowego w tej instytucji. Statystki, pozyskane ze wspomnianych banków zdają się jednakże sugerować, iż coraz większa grupa Polaków zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z fluktuacjami stóp procentowych, i nie chce uzależniać comiesięcznych obciążeń dla domowego budżetu od konsekwencji decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Źródło: aleBank.pl