KIR: ponad 7 tys. osób zmieniło rachunek bankowy w pierwszym kwartale 2018 roku

KIR: ponad 7 tys. osób zmieniło rachunek bankowy w pierwszym kwartale 2018 roku
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Decyzję o zmianie rachunku bankowego z wykorzystaniem systemu Ognivo w I kw. 2018 r. podjęło 7 419 osób, podała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). W porównaniu do IV kw. 2017 r. liczba rachunków przeniesionych przy pomocy prowadzonego przez KIR systemu zwiększyła się o 764. Najwięcej wniosków - ponad 2,5 tys. wpłynęło w marcu.

Ponad 7 tys. osób zmieniło rachunek bankowy w pierwszym kwartale 2018 roku - podała Krajowa Izba Rozliczeniowa #KIR

„W celu przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego, z wykorzystaniem obsługiwanego przez KIR systemu Ognivo, wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. Równocześnie w taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku bankowego. Za pośrednictwem systemu Ognivo klienci banków mają możliwość wydania dyspozycji przekazania środków czy przeniesienia zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem. Na wniosek klienta bank może dodatkowo przekazać informację o dokonanej zmianie rachunku bankowego wskazanym przez klienta instytucjom. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga udziału klienta” – czytamy w komunikacie.

Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w I kw. 2018 r. wyniosła 7 419. W tym samym okresie 2017 r. odnotowano 9 860 takich wniosków. Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w I kw. 2018 r. zdecydowało się 7 385 osób, czyli ponad 99% wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 7 228 osób, tj. 97,4% wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 470 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 371 osób, podano również.

KIR, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.

Źródło: ISBnews