Kiedy przedsiębiorcy opłaci się ryczałt? Kalkulator Polskiego Ładu

Kiedy przedsiębiorcy opłaci się ryczałt? Kalkulator Polskiego Ładu
Fot. stock.adobe.com / Atstock Productions
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy po wejściu w życie przepisów zapowiadanych w ramach Polskiego Ładu ryczałt stanie się atrakcyjny dla przedsiębiorców? Komu będzie się opłacało skorzystać z tej formy opodatkowania? Można to sprawdzić za pomocą specjalnego kalkulatora opracowanego przez firmę inFakt.

Na początek trzeba podkreślić, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy przedsiębiorcy będzie opłacało się przejście na ryczałt. Zależy to od tego, jaka stawka podatku ryczałtowego go obowiązuje, czy rozliczając się na zasadach ogólnych odlicza dużo kosztów itd.

Ponadto przy ryczałcie, podobnie jak przy podatku liniowym, nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Aby lepiej zobrazować możliwe różnice, poniżej kilka przykładów – copywritera, przedsiębiorcy z branży budowlanej zatrudniającego dwóch pracowników oraz informatyka. Kalkulator dostępny jest na blogu firmy inFakt

Polski Ład: copywriter

Copywriter, który rozlicza się według zasad ogólnych, miesięcznie osiąga średnio 6 tys. zł przychodu i ma ok. 1 tys. zł kosztów. Po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu zyska ponad 80 zł miesięcznie: dochód netto wzrośnie z niespełna 3 250 zł do ponad 3 300 zł miesięcznie.

Podatek liniowy nie jest dla niego korzystny ani obecnie, ani po zmianach ze względu na stosunkowo niskie dochody. Gdy wejdzie w życie Polski Ład, copywriterowi nie będzie się opłacał także ryczałt, nawet jeśli spełni się rządowa zapowiedź zryczałtowania składki zdrowotnej i obniżenia stawki tego podatku.

Źródło: inFakt

Czytaj także: Polski Ład – komu opłaci się przejście na ryczałt?

Polski Ład: właściciel firmy budowlanej

Drugi przykład dotyczy właściciela małej firmy remontowo-budowlanej. Zatrudnia on dwóch pracowników i ponosi inne koszty w wysokości 10 tys. zł miesięcznie. Jego przychód to 20 tys. zł miesięcznie.

Obecnie najkorzystniejszy jest dla niego podatek liniowy – rozliczając się w ten sposób osiąga dochód netto niespełna 7 200 zł. W tym przypadku po wprowadzeniu Polskiego Ładu najbardziej opłacalne stanie się przejście na ryczałt ewidencjonowany, z uwagi na zapowiadane przez rząd utrzymanie ryczałtowej składki zdrowotnej dla tej formy opodatkowania.

Źródło: inFakt

Czytaj także: Premier: w ramach Polskiego Ładu zaproponujemy obniżenie stawek ryczałtu; co jeszcze? 10 projektów na 100 dni

Polski Ład: programista

Programista, którego średnie przychody wynoszą 17 tys. zł miesięcznie, a koszty to około tysiąc złotych, może teraz osiągnąć wyższy dochód netto dzięki podatkowi liniowemu: ponad 11,2 tys. zł.

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu bardziej korzystny stanie się dla niego podatek ryczałtowy.

Dochód netto wzrośnie wtedy do 12,5 tys. zł ze względu na obniżenie stawki podatku oraz wspominaną ryczałtową składkę zdrowotną.

Źródło: inFakt

Mateusz Boguszewski,

główny księgowy w firmie inFakt.

Źródło: aleBank.pl