KGHM robi kolejny krok w kierunku energii atomowej; szacuje koszt budowy elektrowni na 1,5-2 mld USD

KGHM robi kolejny krok w kierunku energii atomowej; szacuje koszt budowy elektrowni na 1,5-2 mld USD
Prezes KGHM Marcin Chludziński Fot. PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
KGHM złożył do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) - poinformował prezes spółki Marcin Chludziński.

„Robimy kolejny krok w kierunku energii atomowej, technologii SMR. Dziś jako pierwsi w kraju przedłożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć” – powiedział prezes KGHM na konferencji prasowej.

Jak dodał, firma spodziewa się, że w ciągu 6-9 miesięcy prezes PAA wyda opinię ogólną o technologii SMR, rozwijanej przez amerykańską firmę NuScale.

Trwają też prace nad wyborem lokalizacji

Prezes poinformował, że trwają też prace nad wyborem lokalizacji elektrowni. Pod uwagę branych jest kilka miejsc.

„Jeden reaktor ma 72 MW mocy, w zestawieniu jest sześć sztuk. To odpowiada naszym potrzebom, ale szukamy też lokalizacji, by w razie potrzeby postawić ich więcej” – powiedział Chludziński.

Koszt budowy elektrowni

Spółka szacuje koszt budowy elektrowni na 1,5-2 mld USD.

Szacujemy koszt „sześciopaku” na między 1,5 mld a 2 mld dolarów, łącznie z infrastrukturą i elementami towarzyszącymi.

– powiedział wiceprezes Andrzej Kensbok.

„Zaproponowaliśmy utworzenie zespołu roboczego, który będzie analizował jak sfinansować inwestycje. Chętnie włączyły się banki obecne w Polsce, również EBOiR wyraził zainteresowanie dyskusją” – dodał wiceprezes Kensbok.

Czytaj także: Minister klimatu i środowiska: w związku z wojną w Ukrainie powinniśmy przyśpieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce >>>

Prezes Chludziński, pytany o finansowanie inwestycji, odpowiedział: „Myślimy o finansowaniu z różnych wariantów kapitałowych, połączonych z długiem”.

Dodał, że szansą może być wpisanie energetyki atomowej do taksonomii unijnej.

Na początku 2022 roku KGHM zawarł z firmą NuScale umowę, na podstawie której wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku. 

Źródło: PAP BIZNES