KE przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę

KE przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę
Fot. stock.adobe.com/doganmesut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało we wtorek źródło unijne. Nie zakłada on jednak objęcia sankcjami kolejnych rosyjskich banków.

Rozmówca PAP przekazał, że według projektu trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie.

Z informacji PAP wynika, że KE proponuje również zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

Projekt nie zakłada wykluczenia kolejnych rosyjskich banków z systemu SWIFT

W projekcie nie ma jednak kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od systemu SWIFT, mimo że wcześniej o takiej możliwości mówili przedstawiciele instytucji unijnych. Pragnący zachować anonimowość unijni urzędnicy wskazywali w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że część rosyjskich banków nie została objęta sankcją wykluczenia z systemu SWIFT z uwagi na to, że odpowiadają za realizację transakcji dotyczących dostaw energii do UE. Chodziło o Sbierbank i Gazprombank.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Nowy pakiet zostanie omówiony na szczycie UE, który rozpocznie się w czwartek w podparyskim Wersalu.

Dotychczasowe unijne sankcje przeciwko Rosji

2 marca w Unii Europejskiej weszły w życie sankcje wykluczające z systemu SWIFT niektóre rosyjskie banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. UE postanowiła też zakazać inwestowania, udziału lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

Czytaj także: ZBP: od 12 marca 7 rosyjskich banków zostanie wykluczonych z systemu SWIFT >>>

Zakaz dotyczy ponadto „sprzedawania, dostarczania, przekazywania lub eksportowania banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, w tym rządu i Centralnego Banku Rosji, lub do użytku w Rosji”. 

Źródło: PAP BIZNES