Już 61,4 proc. Polaków ma oszczędności dające poczucie bezpieczeństwa

Już 61,4 proc. Polaków ma oszczędności dające poczucie bezpieczeństwa
Fot. stock.adobe.com/lovelyday12
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już 61,4% Polaków ma oszczędności, które dają im poczucie bezpieczeństwa, wynika z badania "Barometr Providenta". Jest to średnio 13 000 zł, czyli o ponad 4 000 zł więcej niż w 2018 r.

61,4% Polaków ma #oszczędności, które dają im poczucie bezpieczeństwa, jest to średnio 13000 zł, czyli o ponad 4000 zł więcej niż w 2018 r. #BarometrProvidenta @Provident_PL

„Oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa. Taki wniosek wypływa z tegorocznego badania Barometru Providenta. Zdecydowana większość pytanych – niemal 90% – twierdzi, że warto odkładać na przyszłość. To o 11% więcej niż w ubiegłym roku. Deklaracje przekładają się na realne oszczędności Polaków. Aż 61,4% respondentów wskazało, że odłożyli kwotę pieniędzy, dzięki której czują się bezpiecznie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Jeszcze rok temu ten odsetek nie przekraczał 50%” – czytamy w komunikacie.

W 2018 roku respondenci „Barometru Providenta” deklarowali, że poczucie bezpieczeństwa w ich sytuacji życiowej daje im średnio 8 400 zł. W tym roku jest to 13 000 zł. Z kolei 16,4% badanych stwierdza, że oszczędności powinny przekraczać 20 000 zł.

Oszczędności Polaków rosną

„Kwota ta stale rośnie od 2016 roku. Wtedy wystarczała nam poduszka bezpieczeństwa w wysokości średnio 3 240 zł. Na zmiany wpływ może mieć nie tylko większa finansowa ostrożność Polaków, ale także większa zasobność naszych portfeli oraz niestety zauważalny przez Polaków wzrost cen. Z jednej strony mamy już co odłożyć, z drugiej nasze potrzeby są coraz większe i coraz więcej kosztują” – powiedziała Anna Karasińska, ekspertka ds. badań rynkowych w Provident Polska, cytowana w komunikacie.

Co piątemu badanemu w wieku 18-24 lata poczucie bezpieczeństwa dają środki w wysokości 1 000 zł. Badani pomiędzy 25. a 39. rokiem życia najpewniej czują się z oszczędnościami sięgającymi 5 000 zł. Natomiast największy odsetek respondentów powyżej 50. roku życia chciałby mieć odłożone na przyszłość powyżej 10 000 zł.

Czytaj także: Polacy oszczędzają nie tylko w miesiącu oszczędzania >>>

„Zebranie środków, które dają poczucie bezpieczeństwa, co piątemu badanemu zajmuje pół roku. Niewiele mniejszy odsetek badanych deklaruje, że zbudowanie poduszki bezpieczeństwa zajęłoby im rok. Natomiast 17,6% uważa, że potrzebowałoby 2-3 miesiące, aby odłożyć taką kwotę” – czytamy dalej.

Jedynie 4% respondentów stwierdziło, że w ogóle nie oszczędza

Jedynie 4% respondentów stwierdziło, że w ogóle nie oszczędza. Co trzeci badany odkłada co miesiąc określoną kwotę. Podobny odsetek nie ma strategii oszczędzania, ale nieregularnie gromadzi różne sumy. Niemal 30% na przyszłość odkłada to, co zostanie im na koniec miesiąca. Niewiele mniej respondentów na czarną godzinę przeznacza niespodziewane zastrzyki gotówki, np. premie i nagrody.

Badanie zostało zrealizowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, metodą CAWI na próbie N=1018 dorosłych Polaków, w dniach 11-15 października 2019 r.

Źródło: ISBnews