Joe Biden może realizować swój program po przejęciu przez Demokratów kontroli nad Senatem

Joe Biden może realizować swój program po przejęciu przez Demokratów kontroli nad Senatem
Joe Biden. Źródło: Twitter
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Światowe rynki zareagowały pozytywnie na wyniki wyborów w Georgii, gdzie Demokraci zdobyli dwa miejsca w Senacie, dzięki czemu będą w stanie kontrolować wyższą izbę amerykańskiego Kongresu. Inwestorzy uznali, że prezydent Joe Biden będzie mógł wprowadzić w życie swój program, gdyż nie napotka na obstrukcję ze strony Izby Reprezentantów i Senatu.

Oznaczać to będzie zwiększenie bodźca fiskalnego, który ma stymulować gospodarkę, znajdującą się w recesji z powodu pandemii. Gdyby Republikanie utrzymali kontrolę nad Senatem mogliby przez wiele tygodni blokować propozycje prezydenta.

Biden proponuje bardziej ambitny program, w ramach którego Amerykanie otrzymają czeki na 2 tys. USD

Pod koniec grudnia Kongres zatwierdził pakiet wydatków antykryzysowych w wysokości 900 mld USD, który obejmował czeki w wysokości 600 dolarów na osobę dorosłą i 600 dolarów na dziecko, oraz zwiększał o 300 USD dolarów tygodniowo zasiłki dla bezrobotnych do połowy marca.

Przewidywał także przeznaczenie 325 mld USD dla małych firm i ponad 50 mld USD na dystrybucję szczepionek i testowanie.

Biden proponuje bardziej ambitny program, w ramach którego Amerykanie otrzymają czeki na 2 tys. USD.

Czytaj także: USA: Demokraci będą mieli kontrolę nad Kapitolem i Białym Domem

USA powrócą do paryskiego porozumienia klimatycznego

Prawdopodobnie  prezydent szybko skompletuje swój gabinet, którego członkowie nie będą blokowani przez Kongres, co jest pozytywnie odbierane przez rynki.

Inwestorzy są też zadowoleni z tego, że większość jaką mają Demokraci w obu izbach Kongresu będzie niewielka. Wzmocni to pozycję umiarkowanych w partii i sprawi, że radykalne podwyżki podatków i inne pomysły lewicowych Demokratów, obniżające rentowność przedsiębiorstw, będą mniej prawdopodobne.

Wiele aktów prawnych wymaga poparcia ze strony 60 senatorów, więc pomysły skrajne nie mają szansy na przyjęcie.

Biden zamierza w ciągu pierwszych godzin po złożeniu przysięgi wydać szereg zarządzeń wykonawczych, w tym w sprawie ponownego przystąpienia do paryskiego porozumienia klimatycznego i Światowej Organizacji Zdrowia oraz przywrócenia programu, który umożliwi młodym imigrantom pozostanie w Stanach Zjednoczonych.

W programie prezydenta znajdą się też znaczące  wydatki na infrastrukturę. 

Inwestorzy kupują akcje i sprzedają obligacje

W czasie kampanii wyborczej prezydent obiecywał zniesienie części obniżek podatków w 2017 roku zatwierdzonych przez Republikanów za rządów Trumpa, które były skierowane do korporacji i najbogatszych Amerykanów. W tej sprawie Partia Demokratyczna jest jednak podzielona.

Po ogłoszeniu wyników w Georgii zdrożały kontrakty terminowe powiązane z indeksem Dow Jones Industrial Average, a także z indeksem S&P 500 o 0,6%.

Kontrakty terminowe na indeks Nasdaq-100 wzrosły o 0,7%, co sugeruje, że gigantyczne spółki technologiczne spodziewają odrobienia strat, jakie poniosły w czasie lockdownu. Inwestorzy kupowali też akcje spółek, które są najsilniej powiązane ze wzrostem gospodarczym.

Trwała natomiast wyprzedaż amerykańskich obligacji skarbowych, co powodowało spadek ich wartości i wzrost rentowności.

Rentowność obligacji dziesięcioletnich po raz pierwszy od marca 2020 roku przekroczyła 1 %.

Źródło: aleBank.pl