Joanna Tyrowicz z RPP: stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć

Joanna Tyrowicz z RPP: stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć
Joanny Tyrowicz Fot. PAP / Marcin Obara
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć, powiedziała w TVN 24 członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz. Jej zdaniem kolejna podwyżka wskazana jest w październiku.

„Nie jestem osobą obstawiającą w zakładach. Nie odpowiem co się zdarzy w październiku, niemniej uważam, że stopy powinny w Polsce dalej rosnąć” – powiedziała.

Stopy powinny w Polsce dalej rosnąć.

Pytana o podwyżkę stóp w październiku powiedziała: „Uważałabym ją za wskazaną”.

Wyjście z inflacji

Pojawia się wątpliwość czy uda się wyjść z inflacji bez dodatnich stóp procentowych – powiedziała z kolei w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Joanna Tyrowicz.

Czytaj także: Joanna Tyrowicz, nowa członkini RPP: sytuacja gospodarcza woła o podwyżki stóp procentowych >>>

„(…) W debacie naukowej – wiele krajów ma nadal ujemne realne stopy procentowe, choć pod względem skali Polska jest naprawdę w czołówce. Pojawia się więc poważna wątpliwość, czy da się wyjść z najwyższej od kilku dekad inflacji bez dodatnich stóp procentowych. Pragmatycznie duża część naukowców mówi, by obserwować efekty wygaszania polityki luzowania ilościowego i dostosowywać się do sytuacji na bieżąco. Pewna grupa zwraca jednak uwagę, że nigdy w historii nie udało się stłumić inflacji bez dodatnich realnych stóp procentowych, na dodatek przy dość dużej aktywności rządów w transferach społecznych. W praktyce, jak zawsze, zobaczymy… ale nikt na poważnie nie rozważa scenariusza przeczekania inflacji” – powiedziała.

Tyrowicz uważa, że dopóki nie przywrócimy inflacji do celu, rozmowy o jego zmianie są groźne, bo dalej osłabiają wiarę w złotego.

Senat powołał Tyrowicz do RPP 7 września.

Czytaj także: RPP 11. raz z rzędu zdecydowała o podwyżce stóp procentowych >>>

W ub. środę RPP podwyższyła stopy procentowe po raz 11. z rzędu – tym razem o 25 pb, do 6,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Czytaj także: Adam Glapiński, prezes NBP: inflacja nadal rośnie, widoczne oznaki spowolnienia w gospodarce; będą kolejne podwyżki stóp procentowych?

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił, że – sądząc po wypowiedziach większości członków Rady – na posiedzeniu w październiku będzie rozważała brak podwyżki albo podwyższenie stóp procentowych o 25 pb.

Źródło: PAP BIZNES