Joanna Tyrowicz, nowa członkini RPP: sytuacja gospodarcza woła o podwyżki stóp procentowych

Joanna Tyrowicz, nowa członkini RPP: sytuacja gospodarcza woła o podwyżki stóp procentowych
Joanny Tyrowicz Fot. PAP / Marcin Obara
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ewidentnie nasza dzisiejsza sytuacja gospodarcza woła o podwyżki stóp procentowych. W jakiej wysokości i horyzoncie - to jest do zdecydowania, uważa nowo wybrana członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz.

Ewidentnie nasza dzisiejsza sytuacja gospodarcza woła o podwyżki stóp procentowych. W jakiej wysokości i horyzoncie – to jest do zdecydowania.

„Mamy silnie ujemne realne stopy procentowe, przyspieszającą inflację i cały czas relatywnie dobrą sytuację gospodarczą. Mandat NBP jest jasny” – powiedziała w RMF24.

Czytaj także: Adam Glapiński, prezes NBP: inflacja nadal rośnie, widoczne oznaki spowolnienia w gospodarce; będą kolejne podwyżki stóp procentowych?

„W tym sensie różnimy się od Fedu i EBC, że tam rozważania na temat sytuacji gospodarczej, w sensie PKB, bezrobocia, mogą mieć znaczenie. U nas w NBP tego w ogóle nie ma. Oznacza to, że mamy znacznie silniejsze zobowiązanie wobec społeczeństwa, aby sprowadzić inflację do celu, niż ma EBC albo Fed. Po drugie, polityka pieniężna będzie mniej skuteczna, jeżeli dalej będzie gospodarkę stymulowała polityka fiskalna. (…) Stopy procentowe – trzeba je będzie podnosić dłużej i wyżej, jeżeli polityka fiskalna będzie nadal ekspansywna, a po ludzku rozrzutna” – dodała.

Zaznaczyła, że dopiero po zapoznaniu się z materiałami NBP będzie mogła lepiej określić, jakie dokładnie decyzje będzie trzeba podjąć.

Sprowadzenie inflacji do celu

Według Tyrowicz „trzeba zwiększyć wiarygodność polityki pieniężnej i sprowadzić inflację w miarę szybko do celu”, a także obniżyć popyt w gospodarce.

„Dlatego podnosimy stopy procentowe, żeby gospodarstwa domowe dostały wyraźny sygnał, że mają zacząć oszczędzać, a przestać konsumować. (…) Musimy obniżyć popyt, nie ma innej możliwości” – dodała.

Wpływanie na inflację za pomocą kursu walutowego

Zapytana o wpływanie na inflację za pomocą kursu walutowego Tyrowicz powiedziała, że kurs w Polsce jest płynny.

„Myślę, że licznymi wypowiedziami pan prezes (NBP – przyp. red.) wyłączył ten instrument z instrumentarium RPP i jego zdolność do przekonania do czegokolwiek nie jest chyba bardzo wysoka” – dodała.

„RPP może oddziaływać na gospodarkę jedynie stopą procentową”

Według członkini RPP, Rada może oddziaływać na gospodarkę jedynie stopą procentową, ponieważ luzowanie ilościowe w Polsce było niewielkie w porównaniu do podobnych programów innych głównych banków centralnych.

„One teraz mogą skracać sumę bilansową banku centralnego, (…) co ściąga pieniądz z rynku i wspiera politykę pieniężną. (…) My mamy tylko stopę procentową, więc to jest jedyny instrument, z którego możemy korzystać” – dodała.

Czytaj także: Senat powołał nową członkinię RPP, pierwsze wypowiedzi Joanny Tyrowicz w tej roli >>>

Senat powołał Tyrowicz do RPP 7 września.

Źródło: PAP BIZNES