Joachim Nagel – prawdopodobnie nowym szefem Bundesbanku

Joachim Nagel – prawdopodobnie nowym szefem Bundesbanku
Fot. stock.adobe.com / blende11.photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według nieoficjalnych informacji przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaproponuje stanowisko szefa Bundesbanku Joachimowi Nagelowi zastępcy dyrektora Banku Rozrachunków Międzynarodowych ds. bankowości.

Dotychczasowy prezes niemieckiego banku centralnego Jens Weidmann, ogłosił 20 października, że ustąpi dwa lata przed upływem swej ośmioletniej kadencji 31 grudnia b.r.

55-letni Joachim Nagel został mianowany zastępcą dyrektora ds. bankowości BIS 1 listopada 2020 r. Wcześniej był członkiem zarządu niemieckiego państwowego banku rozwoju KfW Bank.

Pracował  w zarządzie Deutsche Bundesbanku, a także był przez dziesięć lat członkiem Komitetu Rynków BIS  i w latach 2011-2016 zastępcą członka Rady Dyrektorów BIS. W latach 1999-2016 pracował w Bundesbanku, zajmując coraz wyższe stanowiska. W 2010 roku został członkiem zarządu Bundesbanku.

Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Karlsruhe. Po ukończeniu studiów w 1991 r. pracował jako asystent naukowy w katedrze pieniądza i waluty. Był też konsultantem ds. polityki gospodarczej i finansowej w komitecie wykonawczym SPD, której jest członkiem.

Posiada doktorat z ekonomii Instytutu Technologii w Karlsruhe.

Inflacja, główny problem Bundesbanku

Poglądy Nagela na politykę monetarną są mało znane, ponieważ większość jego 17-letniej kariery w niemieckim banku centralnym spędził na nadzorowaniu rynków kapitałowych. Nie specjalizował się natomiast w polityce pieniężnej.

Nowy szef banku centralnego będzie musiał zmagać się z wysoką inflacją, która w strefie euro wyniosła w ubiegłym miesiącu 4,9% ( znacznie powyżej 2 procent celu Europejskiego Banku Centralnego), a w Niemczech 5,2%.

Dotychczasowi prezesi Bundesbanku zajmowali krytyczne stanowisko wobec Europejskiego Banku Centralnego, który kupuje duże ilości obligacji, co wywołuje obawę przed niekontrolowaną inflacją i zmniejszeniem dyscypliny fiskalnej niektórych rządów strefy euro.

Obawy kanclerza

Według osób bliskich przyszłemu kanclerzowi ​​Scholz wskaże na Nagela, jako na osobę mającą doświadczenie w Bundesbanku i osobę związaną z partią, która stanie na czele trójpartyjnej koalicji. Kanclerz jest zaniepokojony wysoką inflacją, ale też obawia się, że zacieśnienie polityki pieniężnej negatywnie odbije się na wzroście niemieckiego PKB.  

Wcześniej za potencjalnych kandydatów na prezesa Bundesbanku wymieniano także sekretarza stanu ds. finansów Jörga Kukiesa i dyrektor EBC Isabel Schnabel.

Według informacji niemieckiej gazety Handelsblatt, Scholz poprosił Jörga Kukiesa o pozostanie w rządzie, zaś nominacja Isabel Schnabel oznaczałaby konieczność znalezienia innej kobiety na wysokie stanowisko w EBC.

Źródło: aleBank.pl