Jerzy Bańka – O zasadach korzystania z podstawowego rachunku płatniczego

Jerzy Bańka – O zasadach korzystania z podstawowego rachunku płatniczego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jerzy Bańka – Wiceprezes Związku Banków Polskich

8 lutego weszła w życie zmiana Ustawy o Usługach płatniczych, która wprowadziła do polskiego sektora bankowego zupełnie nowy produkt dla klientów – darmowy rachunek bankowy, nazywany podstawowym rachunkiem bankowym. Oferowany będzie przez banki nie później niż od 8 sierpnia 2018 roku tym klientom, którzy w danym momencie nie posiadają żadnego rachunku bankowego, bądź rachunku w powszechnej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Jest to implementacja dyrektywy europejskiej, przenoszenie najlepszych standardów z rynku europejskiego do Polski – we wszystkich krajach członkowskich podobna regulacja będzie obowiązywać.

Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu

Polegać będzie to na tym, że wpłaty i wypłaty z tego rachunku będą dokonywane – także przy użyciu instrumentów elektronicznych – nieodpłatnie, ale z zastrzeżeniem, że nie więcej niż 5 operacji miesięcznie. Powyżej pięciu operacji bank będzie mógł naliczyć normalne opłaty stosowane przy typowych rachunkach płatniczych.

Liczymy na to, że przyczyni się to do poprawy ubankowienia, ograniczenia liczby osób, które nie korzystają z rachunków bankowych, czy z innych usług bankowych. Liczymy na to, że media przekażą informację o darmowych rachunkach do tych osób, które ich nie mają.

Jest to ważne, ponieważ co roku przybywa kilkadziesiąt tysięcy klientów w bankach. Ważne jest, aby grupa wykluczonych finansowo mogła z nowoczesnego i darmowego produktu korzystać.