Jeden z największych międzynarodowych banków tworzy w Polsce zespół ekspertów

Jeden z największych międzynarodowych banków tworzy w Polsce zespół ekspertów
Fot. Standard Chartered Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Standard Chartered otwiera w Polsce „Treasury Modelling Hub”. Organizacyjnie będzie to część centrum usług biznesowych Standard Chartered, które od września 2018 roku działa w Warszawie, a kompetencyjnie – częścią międzynarodowego zespołu tworzącego Pion Skarbu tej instytucji.

#StandardChartered otwiera w Polsce „Treasury Modelling Hub”

“Wymagania regulatorów sektora bankowego w zakresie zarządzania ryzykiem płynności
i stopy procentowej ewoluują w szybkim tempie. Aby sprostać tym wymaganiom, a jednocześnie spełniać potrzeby naszych klientów, nieustannie wdrażamy rozwiązania służące dalszej optymalizacji bilansu banku. Dynamicznie zmieniające się warunki na rynkach finansowych, postęp technologiczny i rosnąca konkurencja ze strony nowych graczy sprawiają, że stosowane przez nas rozwiązania muszą umożliwiać precyzyjne prognozowanie i szybkie reagowanie. Od wielu już lat rozbudowujemy nasz globalny zespół specjalistów o zróżnicowanych kompetencjach, zarówno informatycznych i analitycznych, jak i z obszaru zarządzania ryzykiem, projektowania systemów oraz zarządzania projektami. O lokalizacji głównego trzonu tego zespołu w Warszawie zadecydowały wiedza i doświadczenie lokalnych specjalistów oraz lokalizacja na zachodniej półkuli”, mówi Sebastian Skowroński, dyrektor zarządzający Grupy Standard Chartered odpowiedzialny za obszar modelowania i platform w globalnym Pionie Skarbu.

Kogo szuka Standard Chartered?

W skład warszawskiego zespołu „Treasury Modelling Hub”, który początkowo będzie liczył 40 członków, wejdą eksperci do spraw zarządzania ryzykiem płynności i stopy procentowej (np. z kwalifikacjami FRM lub PRM), programiści (ze znajomością języka Haskell, Java i innych), analitycy biznesowi i kierownicy projektów. Ich zadaniem będzie projektowanie oraz wdrażanie najwyższej klasy rozwiązań do prognozowania i analizy ryzyka. „Aby skutecznie zarządzać płynnością banku i ryzykiem stopy procentowej, potrzebujemy szybkiego dostępu do szczegółowych danych, jak również zaawansowanych platform analitycznych. Dostarczają je eksperci merytoryczni, w tym specjaliści od modelowania ryzyka, wspierani przez ekspertów od analizy danych, zajmujących się m.in. analizą behawioralną. Zadaniem programistów jest tworzenie rozwiązań technologicznych służących automatyzacji procesu zbierania, przetwarzania i prezentacji danych osobom zarządzającym ryzykiem. Biorąc pod uwagę projektowy tryb pracy, który przyjęliśmy ze względu na wdrażanie nowych rozwiązań niemal non-stop, do naszego zespołu potrzebujemy także ekspertów od zarządzania projektami’, wyjaśnia Sebastian Skowroński.

Zadanie zbudowania zespołu „Treasury Modelling Hub” otrzymał Piotr Kulma, menedżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze zarządzania ryzykiem, zdobytym w bankowości oraz branżach doradczej i informatycznej, certyfikowany ekspert w obszarze zarządzania ryzykiem finansowym (FRM). Rekrutacja ruszyła, oferty pracy w tym i innych zespołach dostępne są na stronie internetowej Standard Chartered, w zakładce „Kariera”.

Nowy ośrodek kompetencyjny pod szyldem Standard Chartered w Polsce

„Treasury Modelling Hub” to kolejny zespół powstający w globalnym centrum usług Standard Chartered w Warszawie, którego funkcjonowanie jest oparte na specjalistycznej wiedzy
i doświadczeniu pracowników i który będzie odpowiadał za przeprowadzanie złożonych procesów na skalę międzynarodową. Tym samym do prawie 280 zatrudnionych już przez nas w Polsce specjalistów dołączają kolejni eksperci, tworząc nowy ośrodek kompetencyjny pod naszym dachem”, mówi Rowena Everson, dyrektor zarządzająca globalnym centrum usług Standard Chartered w Polsce. „W naszym warszawskim biurze działają już zespoły odpowiedzialne za przeciwdziałanie przestępczości finansowej, cyberbezpieczeństwo, rekrutacje na rynku lokalnym i na rynkach zagranicznych, międzynarodowe projekty z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, negocjowanie kontraktów oraz operacje bankowe. Nie zamierzamy na tym poprzestać. Cały czas analizujemy pulę dostępnych na lokalnym rynku specjalistów i rozważamy ulokowanie w Warszawie kolejnych zespołów”, dodaje. Standard Chartered planuje utworzyć w Polsce 750 miejsc pracy w ciągu kilku lat.

Źródło: Standard Chartered Bank