Jan Emeryk Rościszewski nowym prezesem PKO BP

Jan Emeryk Rościszewski nowym prezesem PKO BP
Jan Emeryk Rościszewski Źródło: PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada nadzorcza PKO BP powołała na stanowisko prezesa Jana Emeryka Rościszewskiego, dotychczasowego wiceprezesa banku - podał PKO BP w komunikacie. Do zarządu powołany został Marcin Eckert. Nowy prezes zapowiada kontynuację procesu cyfryzacji banku.

Powołanie Jana Emeryka Rościszewskiego na stanowisko prezesa PKO BP nastąpiło pod warunkiem wyrażenia zgody na powołanie przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody. Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła Rościszewskiemu kierowanie pracami zarządu.

Czytaj także: Powołanie Rościszewskiego na prezesa PKO BP nie zaskakuje; rynek czeka na stanowisko ws. kredytów frankowych >>>

„To dla mnie wielkie wyróżnienie i wymagające wyzwanie. Podejmuję je z pokorą i ze świadomością ogromnej odpowiedzialności, jaka wiąże się ze sterowaniem organizacją o takiej skali. W najbliższej perspektywie w banku skupimy się na dokończeniu realizacji obecnej strategii i wypracowaniu kolejnej” – powiedział Rościszewski, cytowany w komunikacie prasowym PKO BP.

Właściwą drogą, którą powinien podążać bank, jest kontynuacja cyfryzacji.

Czytaj także: Zbigniew Jagiełło, 12 lat minęło w PKO BP >>>

Jan Emeryk Rościszewski w PKO BP nadzorował bankowość detaliczną

Jan Emeryk Rościszewski od lipca 2016 roku nadzorował w PKO BP obszar rynku detalicznego obsługujący 11 mln klientów. Pełnił też funkcje w radach nadzorczych spółek należących do grupy kapitałowej PKO BP: PKO Leasing, PKO Faktoring, PKO Bank Hipoteczny, PKO TFI, PKO Towarzystwo Ubezpieczeń oraz PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń.

W latach 1998-2016 nowy prezes PKO BP był prezesem Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Cardif Polska, a w latach 2001-2016 dyrektorem generalnym Cardif Assurance Risques Divers w Polsce.

Czytaj także: PKO BP: Zwyczajne Walne Zgromadzenie zdecydowało o pozostawieniu niepodzielonym zysku z lat poprzednich >>>

Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP

Na stanowisku prezesa zastąpi Zbigniewa Jagiełłę, który był prezesem banku od października 2009 roku. Jagiełło złożył rezygnację w połowie maja, nie podając przyczyn. Akcjonariusze PKO BP udzielili mu w poniedziałek absolutorium z wykonania obowiązków w 2020 r.

Marcin Eckert wchodzi do zarządu PKO BP

Marcin Eckert, który został we wtorek powołany do zarządu PKO BP, zrezygnował w poniedziałek z funkcji członka zarządu PZU. Z grupą PZU był związany od 2017 roku. Od 2001 roku wykonuje zawód radcy prawnego, specjalizuje się w tematyce prawa handlowego, podatkowego oraz pracy.

Czytaj także: Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP >>>

Według nieoficjalnych informacji dziennikarzy Wirtualnej Polski w czasie wtorkowej rady nadzorczej jednego głosu zabrakło do odwołania wiceprezesa Jakuba Papierskiego. Na jego miejsce szykowano Bartosza Drabikowskiego, byłego wiceprezesa PKO BP. 

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews